Vergi iadesinde sahte belge avı

Gelirler Genel Müdürvekili Osman Arıoğlu, ücretlilerin vergi iadesi zarflarının topluca incelemeye alınacağını belirterek, çalışanları 'geçersiz belge vermemeleri' konusunda uyardı.

ANKARA - Gelirler Genel Müdürvekili Osman Arıoğlu, ücretlilerin vergi iadesi zarflarının topluca incelemeye alınacağını belirterek, çalışanları 'geçersiz belge vermemeleri' konusunda uyardı. Arıoğlu, çalışanların vergi iadesi zarflarının 20 Ocak'a kadar işyerlerine teslim edilmesi gerektiğini hatırlatarak, işçi ve memurların bu süre kadar, verdikleri belgelerin mevzuata uyup uymadığına da dikkat etmelerini istedi. Vergi iadesi bildirimleri konusunda bütün Defterdarlıklara yazı gönderdiklerini bildiren Arıoğlu, şöyle devam etti:
"Bu yıl, vergi iadeleri konusunda çok daha titiz bir çalışma gerçekleştireceğiz. Şimdiden bütün çalışanları uyarıyorum. Vergi iadesi zarflarının teslim edilmesi için son iki gün. Çalışanlar, bu sürede fatura ve fişlerini tekrar gözden geçirsinler. Eğer sahte ya da geçersiz fiş ve fatura vermişlerse ya da vereceklerse bunları vergi iadesi bildirimlerinden ayıklasınlar. Aksi halde kesinlikle başlarının derde gireceğini şimdiden söylüyorum.''
Arıoğlu, defterdarlıkların bayramdan sonra vergi iadesi bildirimleri için özel ekipler oluşturarak inceleme yapacağını da vurguladı ve bu incelemelerde sahte fatura ve fişlerin kolaylıkla ortaya çıkarılabileceğini söyledi.
Ev sahiplerine sıkı takip
Bu arada, vergi inceleme ekipleri, 2004 yılına ilişkin vergi iadesi incelemeleri sırasında gelir vergisi vermeyen ev sahiplerini de belirleyecek. Geçen yıl ocak ayında verilen vergi iadesi zarflarına yönelik inceleme sırasında kira aldığı tespit edilen ev sahiplerinin gelir vergisi beyannamesi verip vermediği araştırılmıştı. Beyanname vermeyenler için de işlem yapılmıştı. Gelirler İdaresi bu yıl da benzer bir inceleme gerçekleştirecek.