Vergi rekorunda ana pay faizin

Türkiye'nin en fazla gelir vergisi ödeyecek ilk 100 isminin 57'si faiz, 21'i de kira geliriyle listeye adını yazdırdı. Emlakta 'ilk 10'un dokuzu İstanbul'dan

ANKARA - Türkiye'nin gelir vergisi rekortmenleri listesine, bu yıl da rant gelirleri damgasını vurdu. Bu arada ülkenin kira geliri zenginlerinin yüzde 78'ini, İstanbullu gayrimenkul sahipleri oluşturdu. Gelirler Genel Müdürlüğü verilerine göre, Ankaralı işadamı Talip Kahraman'ın geçen yıl olduğu gibi bu yıl da 20.1 milyon Yeni Türk Lirası vergi ile ilk sırada yer aldığı gelir vergisi rekortmenleri listesinde, işadamı Aydın Doğan ikinci, İzzet Bayraktar da üçüncü olarak sıralandı.


Büyütmek için tıklayınız
İstanbul fark attı
İstanbul'un 74, Ankara'nın 13, Bursa'nın 4, Hatay'ın 3, İzmir ve Muğla'nın 2'şer, Mersin ve Kocaeli'nin de 1'er isimle temsil edildiği listede, elde edilen gelirlerin çok büyük bölümünün menkul sermaye iradı (faiz geliri) olması dikkati çekti. İlk 100'e giren rekortmenlerin 57'si, menkul sermaye iradı gelirleriyle listeye adını yazdırırken, 21 ismin de menkul sermaye ve gayrimenkul sermaye iradı gelirleri karşılığı vergi rekortmeni olduğu belirlendi.
Yedi ticari kazanç sahibi ile avukatların ağırlıkta olduğu yedi serbest meslek erbabının da en fazla gelir vergisi ödeyecekler arasında bulunduğu listede, sanat dünyasını da ödeyeceği 1 milyon 98 bin Yeni Türk Lirası vergi ile 96'ncı sırada bulunan sanatçı Mehmet Ali Erbil temsil etti.
Gelir vergisinde olduğu gibi 2004 yılında elde ettikleri kira gelirleri karşılığında en çok vergi ödeyecekler listesinin zirvesi de bu yıl değişmedi. Sıtkı Çiftçi, ödeyeceği 1 milyon 861.5 bin Yeni Türk Lirası gelir vergisi ile ülkemizdeki kira zenginleri listesinin başında yer alırken, kendisini adının açıklanmasını istemeyen İzmirli bir gayrimenkul sahibi izledi. Bu kişinin ödeyecek olduğu vergi de 1 milyon 109.4 bin Yeni Türk Lirası olarak hesaplandı.
Zenginler gizlendi
Türkiye'nin 2004 yılında en çok kira geliri bulunanlar listesindeki ilk 100 ismin 78'ini İstanbullu gayrimenkul sahipleri oluşturdu. İstanbul'u 13 kira zengini ile Ankara, 3 kira zengini ile İzmir, 1'er kira zengini ile de Sakarya, Bursa, Samsun, Aydın, Muğla ve Bolu illeri izledi.
Gayrimenkul sermaye iradı karşılığı ödeyecekleri gelir vergisi ile ilk 100'e girenlerin önemli bölümü isimlerini gizli tutmayı tercih etti. Gelir vergisinde İlk 20'deki 10 gayrimenkul sahibi, adının açıklanmasını istemezken, ilk 100 içinde isminin gizlenmesini talep edenlerin sayısı da 18 olarak tespit edildi.