Vergide 'tek tuşla takip' dönemi

Gelir İdaresi Başkanlığı, vergi mükelleflerine yönelik 'tek tuşla takip' dönemini başlatıyor. Edinilen bilgiye göre, vergi mükellefleriyle ilgili bilgilere çok hızlı ve kolay şekilde ulaşılması ve...

ANKARA - Gelir İdaresi Başkanlığı, vergi mükelleflerine yönelik 'tek tuşla takip' dönemini başlatıyor.
Edinilen bilgiye göre, vergi mükellefleriyle ilgili bilgilere çok hızlı ve kolay şekilde ulaşılması ve onların takibi için, 'Mükellef Cari Hesabı Projesi' uygulamaya konuluyor. Gelir İdaresi Başkanlığı'nda çalışmaları süren projeyle, mükelleflerin ayrı ayrı hesaplarda bulunan vergiyle ilgili parasal bilgileri, tek hesapta toplanacak.
Bütün mükelleflerin, bankalardaki cari hesaplara benzer vergi hesabı olacak. Mükellefle ilgili borç ve alacaklar bu hesaba işlenecek. Bu şekilde vergi mükellefinin, gelir, kurumlar ve katma değer vergisi gibi çeşitli vergilerle ilgili borçları ve katma değer vergisi iadesi gibi alacakları, bu hesapta görülecek. Proje uygulamaya girdiğinde Gelir İdaresi, herhangi bir mükellefin vergi numarasını girip, ardından da döküm tuşuna bastığında, o mükellefin vergiye yönelik parasal hareketleri anında ekrana gelecek. Böylece İdare, mükelleflerin bir tuşla izleyebilecek. Vergi kayıp ve kaçağı ile mücadeleye de katkı sağlayacak projeyle Gelir İdaresi, mükellefin mali portrelerine hızlı ve hatasız şekilde ulaşacak.
Mükellefe de kolaylık
Mükellef Cari Hesabı Projesi'yle Gelir İdaresi'nin yanı sıra vergi mükellefleri de, kendi durumlarını bir tuşla takip edebilecek. Sistemden şifre alacak mükellefler, internete girerek, kendileriyle ilgili vergisel hareketleri, borç ve alacak bilgilerini, haklarında herhangi bir takibat olup olmadığını hemen görebilecek.
Bu arada Gelir İdaresi Başkanvekili Osman Arıoğlu, projenin hayata geçirilmesiyle hem İdare'nin hem de mükelleflerin tek tuşla, her bilgiye ulaşabileceğini vurguladı. Her mükellefin kendi müşteri hesabında izleneceği proje öncesi, Gelir İdaresi verilerine göre, en az bir vergi türünde faal olan 10 milyon mükellef var.
Bunların 1 milyon 717 bin 373'ünü gelir, 2 milyon 174 bin 920'sini gelir stopajı, 631 bin 671'ini gayrimenkul sermaye iradı, 600 bin 307'sini de kurumlar vergisi mükellefleri oluşturuyor. 2 milyon 206 bin 591 katma değer vergisi mükellefinin bulunduğu Türkiye'de, 786 bin 896 kişi de, basit usulde vergilendiriliyor.