Vergilerde indirim müjdesi

Vergilerde indirim müjdesi
Vergilerde indirim müjdesi
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan bazı alan ve sektörlerde vergi indirimi planladıklarını ama bunun bir kaç yıla yayılacağını dile getirdi

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan seçilen bazı alanlarda ve sektörlerde bütçe elverdikçe vergi oranlarını aşağı çekeceklerini söyleyerek “Bazı alanları öncelikli olarak belirledik. Önümüzdeki birkaç sene içinde bu düzenlemeler yapılacak” dedi.
Babacan, Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF) tarafından düzenlenen “ İstanbul ’u Önemli bir Finans Merkezi’ne Dönüştürmek” konulu konferansta yaptığı konuşmada, pek çok gelişmiş ülkede bugünlerde birtakım mali konsolidasyon baskıları nedeniyle vergilerin artmaya devam ettiğine dikkati çekerek, Türkiye ’de vergilerin düşük seviyede kalmasını beklediklerini söyledi. Babacan vergilerle alakalı indirim yapacaklarını veya yapabileceklerini söyledikleri alanların İstanbul Finans Merkezi Projesi Strateji Belgesi ve Eylem Planı’nda zaten işaret ettikleri bazı seçilmiş unsurlar olduğunu söyledi.

Babacan, bu tür tartışmaların riskli olduğunu, herhangi bir sektörle ilgili verginin düşeceği yönündeki söylentinin o sektördeki satışların durmasını beraberinde getirdiğini kaydederek, bundan dolayı sektör temsilcileri ve ilgili herkesin vergi konusunda çok dikkatli konuşması gerektiğini ifade etti.

Kıdem tazminatı reformu
Babacan, “ Bugün için bu konuda kesinlikle yeni bir değerlendirme söz konusu değil. Mevcut vergi oranları aynen devam ediyor. Zaten günü gelince açıklarız, uygularız. Hep beraber aldığımız kararları Resmi Gazete ’de okursunuz” dedi. Babacan, akaryakıt üzerindeki vergilerin indirilmesi gibi bir durumun kesinlikle gündemlerinde olmadığını vurguladı.

İç talebi tatmin edebilmek için birtakım tedbirler aldıklarını belirten Babacan “2012’de eskiye kıyasla yaklaşık yüzde 4’lük bir büyüme beklentimiz Avrupa içinde oldukça yüksek bir büyüme oranı. Ama önceki 3 yıla kıyasla daha düşük. Biz burada sürdürülebilirliği sağlamaya çalışıyoruz. Ekonomiyi yeniden bir dengeye oturtmaya çalışıyoruz şu anda” dedi.

Babacan, “İş piyasasındaki reformlar önemli. Şu anda daha fazla esneklik sağlayacak bir paket üzerinde çalışıyoruz kıdem tazminatıyla ilgili olarak. Daha esnek çalışma şekilleri oluşturmak için girişimlerimiz var bu paket kapsamında” dedi.

'Vergi yükünü azaltmak için çalışıyoruz'
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, İstanbul’un finans merkezi olması için Türkiye ekonomisinin yapısal reformlarını çözmesi ve finans piyasalarının derinleştirilmesi gerektiğini söyleyerek, vergi sisteminin bu konuda çok önemli olduğunu vurguladı. Vergi sisteminde öngörülebilirliği arttırmanın önemine dikkati çeken Bakan Şimşek, “Şu anda finans sektöründe vergiler sınırlı. Yabancı kurumsal yatırımcılara vergi yok. Fakat bazı işlem vergileri var. Aracılık maliyetlerinde adım atabiliriz. Vergi yükünü azaltmak için çaba içindeyiz” dedi. Şimşek, “Cari açığı orta vadede daha makul düzeye getirecek bir yapıya doğru gidiyoruz. Şu anda da İşgücü Piyasası Reformu üzerinde çalışıyoruz. Yakında onu da ümit ediyorum Meclis’e getireceğiz” dedi.

TL denge değerinin altında
Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, reel döviz kurlarının aşırı dalgalanma göstermesini istemediklerini, ne aşırı değerli olmasını, ne de aşırı değersiz olmasını istediklerini söyledi. Şu anda TL’nin bir miktar uzun vadeli denge değerinin altında göründüğünü, oynaklıkta da oldukça iyi durumda olduğunu vurgulayan Başçı, TL’nin hem Euro Bölgesi krizi sırasında, hem de yakın zamanda en az oynak para birimlerinden biri olduğunu ifade etti. Türkiye’de yılın ilk çeyreğinde önceki çeyreğe göre yatay ya da hafif eksi bir GSYH’de görünüm olabileceğini belirten Başçı, “Bunun önemli bir sebebi, olumsuz hava koşulları diye düşünüyoruz. Dolayısıyla bunun geçici olduğunu düşünüyoruz. İkinci çeyrekten itibaren tekrar büyüme artıya dönecek ve ılımlı bir büyüme devam edecek. Öncü göstergelerde bu görünüyor” diye konuştu.(radikal)

bigPara.com