Veri odasında 6 firma var

Türk Telekom'un (TT) yüzde 55'inin blok olarak özelleştirmesi için önyeterlilik alan firmalara yönelik başlatılan 'data room' (bilgi odası) sürecine altı firma alındı.
Haber: DİLEK GÜNGÖR / Arşivi

ANKARA - Türk Telekom'un (TT) yüzde 55'inin blok olarak özelleştirmesi için önyeterlilik alan firmalara yönelik başlatılan 'data room' (bilgi odası) sürecine altı firma alındı. Potansiyel yatırımcılara sağlanan bilgi odası sürecinin martın ilk haftasında bitirilmesi planlanırken yatırımcılar Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'ndan (ÖİB) 'ek süre' istedi.
İhale komisyonu, ocak ayında, Belgacom Telekom, Doğan Holding, Emirates Telecommunicatıons Corporation (Etisalat)-Cetel Çalık Enerji Dubai İslamic Bank Ortak Girişimi, Koç Sabancı Ortak Girişimi, Mapa İnşaat ve Ticaret A.Ş., Multi Global Link Sdn. Bhd., Ordu Yardımlaşma Kurumu (OYAK), Saudi Oger Ltd., SK Telecom Co. Ltd., Telecom Italia International N.V, Telefonica S.A, Turkish Privatization Investors ile Turktell Bilişim Servisleri A.Ş. liderliğinde 14 üyeli Ortak Girişim Grubu'nun ön yeterlilik aldığı açıklanmıştı. Geçtiğimiz günlerde Belgacom Telekom'un çekilmesiyle önyeterlilik alan firmaların sayısı 13'e inmişti. Bu firmalardan Doğan Holding, Koç-Sabancı Ortak Girişimi, OYAK, Saudi Oger, Telecom Italia ve Telefonica'nın bilgi odası sürecinin başladığı öğrenildi.
Yatırımcılar memnun
Edinilen bilgilere göre, Telekom'la ilgili 4 bilgi odası kuruldu. Yatırımcılar bu odalara girerek, şirketin mali tabloları ve sektördeki durumu ile ilgili bilgi alıyor. TT yönetiminin 3-4 saatlik bir sunumunun ardından şirketlerle soru-cevap yapılıyor.
Bilgi odası süreci sonrasında yatırımcılar 15 Mart'a kadar ilave sorularını ÖİB'ye gönderecek. Sorular bir hafta içinde yanıtlandıktan sonra yatırımcılar tekliflerini hazırlamaya başlayacak. TT Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Akdemir, yatırımcıları 'acele' etmeleri konusunda uyardı. Akdemir, "17 Mayıs'a kadar mevcut yatırımcılar birleşebilir, çıkabilir, yeni yatırımcılar gelebilir. Ancak son tarih 17 Mayıs" diye konuştu.
'İmtiyaz süresi uzar'
Telefon Kanunu'na göre, TT hizmetlerini Telekomünikasyon Kurumu (TK) ile imzaladığı 'görev sözleşmesi' kapsamında yürütüyor. Söz konusu sözleşme 2001'de imzalanmıştı. 25 yıllık sözleşme 2026'da sona erecek. Şirketi alacak yatırımcı TK ile imtiyaz sözleşmesi imzalayacak. Akdemir, kafa karıştırılmaması gerektiğini ve bu sürenin uzatılacağını belirtti. Akdemir, "Belirlenen süreden sonra sözleşmenin bittiğine dair en ufak bir şey yok. Bu, altyapı mülkiyetinin devri değil, bir izin meselesidir" dedi.
Alıcı satış bedelini, peşin ya da vadeli ödeyebilecek. Vadeli seçenekte alıcıya, yüzde 20 peşin, libor+2.5 faizle, 5 eşit taksitte, 5 yıl vadeli ödeme imkânı tanınacak.
Kârı Turkcell arttırdı
Telekom Genel Müdürü Mehmet Ekinalan geçen yıl denetimden geçmemiş cirosu 11.2 katrilyon, net geliri 8.6 katrilyon, toplam gideri 5 katrilyon, vergi öncesi kârı 3.4 katrilyon, net kârı ise 2.1 katrilyon lira oldu. Ekinalan, söz konusu rakamların içinde Turkcell'in arabağlantıdan kaynaklanan borçlarıyla ilgili 1.5 katrilyonluk anlaşma rakamının olduğunu belirtirken, bunun çıkarılması halinde şirketin net kârının 1.5 katrilyon lira olduğunu açıkladı. Şirket, bu yıl 1.1 katrilyon liralık yatırım hedefliyor. Genel Müdür Ekinalan, Telsim ve Avea ile arabağlantı sözleşmelerinden kaynaklanan borçlar konusunda da anlaşma noktasına geldiklerini belirtirken, Telsim ile 300-400 trilyon, Avea ile 10 trilyon liralık anlaşma yapılacağını söyledi.