Veriler erişimsiz bilgisayardaydı!

Veriler erişimsiz bilgisayardaydı!
Veriler erişimsiz bilgisayardaydı!
TÜİK'in zamanından önce açıkladığı enflasyon verisi, aslında dünyanın erişimine kapalı bir bilgisayarda üretiliyor.
Haber: HACER BOYACIOĞLU / Arşivi

Olağan zamanından 17 dakika önce açıklandığı için Türkiye İstatistik Kurumu’nda ‘kırmızı alarma’ geçilmesine neden olan enflasyon endeksi, ‘dünyaya kapalı özel bir bilgisayarda’ üretiliyor. Endeks için 375 bin veri gözden geçirilirken, endeksin ve basın bülteninin kamuoyuna açıklanması sürecinde kurum başkanının ıslak imzalı yazısının dışında; kurum yöneticilerinin de onayı aranıyor.
Tartışmalara konu olan enflasyon endeksi için, TÜİK bir ay boyunca hummalı bir çalışma yürütüyor. Ayın birinde başlayan çalışma kapsamında, ayın son günü saat 13.00’e kadar veri toplanıyor. Bu kapsamda seçilmiş 15 gıda ürünü için ayda 4, kira için ayda bir, diğer ürünler için de ayda 2 kez fiyat toparlaması yapılıyor. Her ay toplam 375 bin veri, TÜİK bölge müdürlükleri ve merkezdeki çalışanlar tarafından kurumun kullandığı sisteme giriliyor. Bu noktadan sonra ise endeksin üretilme süreci bir başka deyişle ‘top secret’ bölüm başlıyor. Gelen tüm verilerin endekse dönüştürülmesi sürecinde, TÜİK merkezinde bulunan özel tek bir bilgisayar kullanılıyor. Bu bilgisayarın internetle bağlantısı, bir başka deyişle dünya ile bağlantısı bulunmuyor. Tüm hesaplamalar bu bilgisayarda uzman bir ekip tarafından gerçekleştiriliyor ve endeks ortaya çıkıyor.
Oluşturulan endeks, daha sonrasında haber bültenine dönüştürülmesi için bilgi işlem müdürlüğüne gönderiliyor. Endeksin haber bülteni olarak yayımlanması süreci de onay süreçlerinden geçerek gerçekleşiyor. TÜİK Başkanı’nın ıslak imzalı onay yazısı bu süreçte aranıyor. Ayrıca haber bülteninin internette kullanıma açılması da, birkaç aşamalı bir onay sisteminden geçerek yapılabiliyor.

Veriler prosedür dışı erken yüklenmiş


TÜİK önceki gün yaşananlara ilişkin açıklama yaptı. Açıklamada, “Yapılan tetkik sonucu web sitemizde başka yerde bulunan aynı konu ile ilgili istatistik tablolarında bir kısım verinin saat 10.00’dan önce serbest bırakıldığı tespit edildi. Tüm ihtimaller araştırılıyor” denildi.

Diğer verilerde de sıkıntı var mı?


Yapılan açıklamalara rağmen TÜİK’te birçok verinin depolanıyor olması tartışmayı sürdürüyor; “Böyle bir güvenlik zafiyeti diğer unsurlara da sıçrayabilir” uyarısında bulunuluyor. Birçok devlet sırrı ve şirket sırrı bilgiler de TÜİK’te koruma altında bulunuyor.

bigPara.com