Vestel-BBC işbirliği

Vestel, İngiltere'de BBC ile dijital video kaydedici konusunda işbirliği yapacak. Vestel Ar-Ge Genel Müdürü İhsan Alkım, "BBC önderliğindeki bir firma Freewiev adı altında 30 kanalla anlaşmalı olarak ücretsiz bir dijital paket oluşturdu.

İZMİR - Vestel, İngiltere'de BBC ile dijital video kaydedici konusunda işbirliği yapacak. Vestel Ar-Ge Genel Müdürü İhsan Alkım, "BBC önderliğindeki bir firma Freewiev adı altında 30 kanalla anlaşmalı olarak ücretsiz bir dijital paket oluşturdu. Bu pakete dijital kaydedici özelliğini koymak istiyor. Tüketici istediği bir maçı ya da filmi araca indirebilecek. Dijital video kaydedicisi (PWR) teknolojisini İngiltere'ye yaygınlaştıracak bir proje. Ortak yürüttüğümüz projenin ilk demolarını nisan ya da mayıs ayında hayata geçireceğiz. Başarılı olursa, biz de Vestel olarak ilklerden birisi olacağız" dedi.
Vestel'in ihracatında gelecek dönemde dijital ürünlerin payının daha da yükseleceğini belirten Alkım, Avrupa'da 2015 yılında tamamen dijital yayın sistemine geçileceğini hatırlattı. Alkım, Vestel'in İngiltere dijital video yazılımı MPEG 5'te pazar payının yüzde 50, bu yazılımın kullanıldığı ürünlerin payının ise yüzde 80'e ulaştığını ifade etti. Avrupa'da yüksek çözünürlüklü TV'de yüzde 18 paya ulaşan şirketin Ar-Ge bütçesi 80 milyon dolardan 100 milyon dolara çıktı.