Vestel dünyaya örnek

Vestel'in üretim gücüyle ABD'de başta Pensilvanya Üniversitesi olmak üzere birçok üniversitede case study (örnek vaka) olarak incelendiğini söyleyen Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu üyesi Cengiz Ultav...
Haber: HALE TÜZÜN / Arşivi

İSTANBUL - Vestel'in üretim gücüyle ABD'de başta Pensilvanya Üniversitesi olmak üzere birçok üniversitede case study (örnek vaka) olarak incelendiğini söyleyen Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu üyesi Cengiz Ultav, "Vestel'in sahip olduğu üretim gücüne sahip şirket sayısı bir elin parmaklarını geçmiyor. Vestel de bu devlerin arasında" dedi.
Vestel'in yılda 3 bin modelde 20 milyon cihaz üretimi ve 108 ülkeye ihracatla teknoloji dünyasında önemli bir yer edindiğini vurgulayan Ultav, "10 yıl içinde Avrupa pazarının yüzde 25'ini fethettik. Hedefimiz gelecek 10 yıl içinde ise dünya teknolojisinde iki rakamlı pazar paylarıyla yer almak" diye konuştu. Ultav, bu hedefe ulaşmak için aralarında İngiltere, ABD ve Tayvan'ın da bulunduğu dokuz merkezde 500 kişilik Ar-Ge kadrosuyla elektronik cihazlar üzerinde çalışan 'gömülü yazılım' konusunda çalışmalarını hızlandırdıklarını açıkladı. Yazılımda İrlanda, Hindistan gibi ülkelerin güçlü olmalarına karşın 'gömülü yazılım' adı verilen grupta Türkiye'nin rekabetçi gücünü ortaya koyabileceğini vurgulayan Ultav, şunları söyledi:
"Biz de bu amaçla 2001 yılında İngiliz Cabot firmasını satın aldık. Cabot, Vestel'in ürettiği tüm cihazlar için gerekli olan yazılımları geliştiriyor ayrıca bu yazılımları dünyanın ev elektroniği markalarına satıyor. Urla'daki 100 mühendisimizin geliştirdiği gömülü yazılımlar İngiltere'de bulunun 5 milyon cihazın 2.8 milyonunda çalışır durumda. Yakında İstanbul ofisimiz de açılacak."
'Sektör büyümeye çok alıştı'
Vestel Dayanıklı Tüketim Malları Pazarlama A.Ş. Genel Müdürü Levent Hatay, son dönemde gündeme gelen piyasalardaki durgunluk söylemlerinin temelinde 'moralsizlik' olduğunu söyledi. Beyaz eşya sektörünün 2004 yılında çok yüksek bir dönem yaşadığını, bazı firmaların yüzde 100-120 büyüdüğünü belirten Hatay, "Herkes bu büyümeye çok alıştı. Aslında rakamlara bakarsız bu yılın ilk altı ay rakamları geçen yılla neredeyse başa baş. Biz Vestel olarak ilk altı ayda geçen yıla göre yüzde 35 büyüme yaşadık. Ama bizim bayilere bile sorsanız 'İşler durgun' diyor. Geçen yıl özellikle kasım-aralık ayında herkes neredeyse mal almak için kuyrukta bekledi. Şimdi pazar normal seviyelerine geliyor" dedi. Hatay, piyasada durgunluk konuşulurken Vestel'in büyümesini ise şu şekilde açıkladı:
"Biz bunu aşmak için devamlı yeni ürün geliştiriyoruz. Ar-Ge bölümümüz üretim bantlarımızı hiç boş bırakmıyor ve ürünleri zamanında piyasaya sunuyor." Hatay, CeBIT Bilişim Eurasia fuarında yeni ürünlerini görücüye çıkaracaklarını hatırlatarak, bunlar arasında kablosuz, dijital uydu alıcılı TV gibi cihazların bulunduğu aktardı.