Vestel Finli markayla atakta

Vestel, Avrupalı ev elektroniği markası Finlux'u satın aldı. Yapılan açıklamada, Vestel'in, İskandinavya ülkeleriyle Belçika, Lüksemburg ve Hollanda'da yüksek bilinirliğe...

İSTANBUL - Vestel, Avrupalı ev elektroniği markası Finlux'u satın aldı. Yapılan açıklamada, Vestel'in, İskandinavya ülkeleriyle Belçika, Lüksemburg ve Hollanda'da yüksek bilinirliğe sahip ev elektroniği markası Finlux'un Vestel Benelux firması aracılığıyla sahibi olduğu duyuruldu.. Açıklamada, halen yüzde 26'lık pazar payıyla Avrupa'nın açık ara pazar lideri olan Vestel'in, bir dönem Nokia bünyesinde faaliyet gösteren Finlux'un İskandinavya'daki pazar payını yüzde 15'e ulaştırmayı hedeflediği kaydedildi.
Vestel'in, Manisa'daki Vestel City'de ürettiği ilk Finlux markalı televizyonların ihracatını ağustos ayı içinde gerçekleştirdiği belirtilen açıklamada, Finlux markalı ev elektroniği ürünlerinin eylül ayında Berlin'de yapılacak tüketici elektroniği fuarı IFA'da sergileneceği aktarıldı. Açıklamada, Vestel'in TV, plazma, TFT, DVD kaydedici ve oynatıcı, uydu alıcıyla diğer dijital kutulardan oluşan ev elektroniği ürün portföyünü Finlux markasıyla da Avrupa pazarına sunacağı belirtildi.
Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanvekili ve Dış Ticaret Başkanı Turan Erdoğan, Vestel'in 2005 yılını 11 milyon 500 bin adet TV üretimiyle kapattı-ğını hatırlatırken, bu miktarın 9 milyon 500 bin adedini Avrupa'ya ihraç ettiğini vurguladı.
Geçen yıl 2 milyar 200 milyon dolar olarak tamamlanan, bu yıl ise 2 milyar 700 milyon dolara ulaşmasını bekledikleri toplam ihracat içinde Avrupa'nın payının çok büyük olduğuna işaret eden Turan Erdoğan, bu ihracatı uzun yıllardır Sharp, JVC, Hitachi, Toshiba gibi markalara orjinal cihaz ve tasarım üreticisi olarak yaptıklarını belirtti.
'Ayağa kaldıracağız'
Turan Erdoğan, bunun yanı sıra SEG, Techwood, Digihome Teletech, Waltham ve Regal gibi kendi markalarıyla de Metro, Wal-Mart, Carrefour, Kingfisher gibi perakende zincirleri ve özel dağıtım kanallarıyla Avrupalı tüketicilere ulaştıklarını, bundan sonra da Avrupa pazarına satın aldıkları Finlux markasıyla ulaşacaklarını vurguladı.
Finlux'un, Finlandiya, İsveç, Norveç ve Danimarka gibi İskandinavya ülkelerinde televizyon endüstrisinin lider markası olduğuna dikkat çeken Erdoğan, markayı elinde tutan şirketin geçmişte yaşadığı bazı sorunlar nedeniyle pazarda sıkıntı yaşadığını, ancak İskandinavya ve Kuzey Avrupa ülkelerinde hâlâ A kalite marka imajını koruduğunu belirtti. Turan Erdoğan, şunları kaydetti:
"Vestel'in üretim gücü, teknolojisi ve finansal gücüyle Finlux'u, özellikle Benelüx ülkelerinde kısa sürede yeniden ayağa kaldıracağız. Bunun için ilk adımı Finlux için özel standla katıldığımız Berlin IFA Fuarı'nda atıyoruz. Sonra, kendi Ar-Ge merkezlerimizde geliştirdiğimiz ve Manisa Vestel City'de ürettiğimiz Finlux markalı ürünleri pazara vermeye başlayacağız. Özellikle Finlandiya'dan şimdiden çok olumlu tepkiler alıyoruz. Çünkü markalarını çok seviyorlar ve markalarının yeniden raflara dönüyor olmasından dolayı büyük mutluluk duyuyorlar."