Vestel, televizyonda Avrupa'nın gizli devi

Türk şirketi Vestel, Avrupa'da Philips'ten daha fazla televizyon satmaya başladı. Businessweek dergisi Avrupa'da televizyon pazarının çeyreğine sahip olan Vestel'in...

İSTANBUL - Türk şirketi Vestel, Avrupa'da Philips'ten daha fazla televizyon satmaya başladı. Businessweek dergisi Avrupa'da televizyon pazarının çeyreğine sahip olan Vestel'in daha da yükselmeyi hedeflediğini yazdı. Dergide yayımlanan habere göre Vestel'in yurtdışında tanınmamasının nedeni başka markaların adıyla satış yapması. Vestel, Almanya'da SEG, Britanya'da Teletech, Sanyo ve Hitachi markasına üretim yapıyor. Firma Avrupa'da 8 milyon tüplü ve düz ekran televizyon satışı gerçekleştiriyor.
Avrupa pazarındaki liderliğini sürdürmek isteyen Vestel, flat ekran televizyon üretim kapasitesini de arttırdı. Yetkililer, gelecek sene itibarıyla flat ekran TV'de 3.4 milyon, tüplü TV'de 6.9 milyon ihraç etmeyi hedeflediklerini açıkladı. Merkezi Manisa'da olan Vestel ayrıca bu sene Vestel City üretim kompleksine 144 milyon dolar yatırım yapacak.