Vestel'den İMKB transferi

Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu kendi deyişiyle bir kızını daha 'gelin ediyor'.
İştiraklerinden Vestel Beyaz Eşya'yı halka açmaya hazırlanan Zorlu grubu bu sayede İMKB'ye kote şirket sayısını beşe yükseltmiş olacak.

İSTANBUL - Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu kendi deyişiyle bir kızını daha 'gelin ediyor'.
İştiraklerinden Vestel Beyaz Eşya'yı halka açmaya hazırlanan Zorlu grubu bu sayede İMKB'ye kote şirket sayısını beşe yükseltmiş olacak. Sermaye artırımı sonrasında rüçhan hakkının sınırlandırılmasının ardından şirketin yüzde 27.4'ü halka açılacak. Grubun ek satış hakkını kullanması durumunda bu oran yüzde 31.5'e çıkacak. Hisselerin yüzde 30'u yurtiçi, yüzde 70'i yurtdışındaki yatırımcılara tahsis edilirken şirketin halka arzdan beklediği gelir 140-150 milyon dolar düzeyinde. Hisse fiyat aralığı 3.12-3.78 YTL olarak belirlenirken sağlanan kaynak, şirketin kısa vadeli borçlarının ve yeni yatırımlarının tamamlanması için kullanılacak.
Kırmızı-beyaz gelinlik
1997 yılında kurulan Vestel Beyaz Eşya'nın artık bir 'erişkin' olduğunu söyleyen Ahmet Nazif Zorlu, "Bu halka arz şirketin tarihinde bir dönüm noktası olacak. Beyaz kızımız hızlı büyüdü. Bizim cici kızlarımız var. Onları evlendireceğiz.Kırmızı-beyaz gelinlik Türkiye'ye yakışacak" dedi.
Vestel Beyaz'ın halka arzı nedeniyle düzenlenen toplantıda konuşan Zorlu, arzdan elde edilecek gelirin tamamının şirket için kullanılacağına dikkat çekti. Vestel Beyaz'ın büyüklüğü hakkında bilgi veren Genel Müdür Nedim Sezer şirketin satışlarının 597 milyon dolara, vergi faiz ve amörtisman öncesi kârının ise 65 milyon dolara ulaştığını açıkladı.
Şirketin buzdolabı satışlarında son beş yılda yüzde 32, çamaşır makinesinde son iki yılda yüzde 100, klimada yüzde 84 büyüme gösterdiğini anlatan Sezer, "2005 yılında 3.1 milyon adet ürün sattık, bu yıl hedefimiz 4.3 milyon adet ürün satışı" diye konuştu.
21 Nisan'da borsada
Türkiye'nin beyaz eşya ihracatı yüzde 17 artarken bu rakamın Vestel'de yüzde 29 düzeyinde gerçekleştiğini vurgulayan Sezer şunları söyledi: "2004'te pazar ertelenmiş taleplerin gelişiyle yüzde 61 büyüdü. Bizim büyümemiz yüzde 169 oldu. 2005'te pazar sabit kalırken biz yüzde 1 büyüdük. Manisa'daki 500 bin metrekarelik Vestel City'nin 275 bin metrekaresinde beyaz eşya var. Beş fabrikayla faaliyetteyiz."
Halka arz için bugün ve yarın talep toplanacak. Sonuçlar 19 Nisan'da açıklanacak. Şirket 21 Nisan'da borsada işlem görmeye başlayacak. Yurtiçindeki talebi Denizbank liderliğindeki 40 aracı kurumdan oluşan konsorsiyum toplayacak.
'Her yeni ev beş beyaz eşya demek'
Geçen yıl beyaz eşya sektörünün sabit kaldığını, 2006'nın da konut sektörünün yılı olduğuna değinen Nedim Sezer, "Bu yıl 2005'in performansını bekliyorum ama 2006'da gerçekleşen gelişmeler, sektörümüz için yeni bir potansiyel yarattı. Çünkü her yeni ev beş yeni beyaz eşya demek" dedi. Yurtdışında da üretim açısından bütçelerinin üzerinde olduklarına dikkat çeken Sezer, "Avrupa'da Vestel markasını konumlandırmıyoruz. Büyük üreticiler için yaptığımız üretimlerle bir güç elde ettik. Onların rakibi olmak yerine partnerliği seçtik. Bu da üretimimizi yukarı çekiyor" diye konuştu.
Denizbank satışı mayıs sonunda
Zorlu Holding bünyesindeki Denizbank'ın Genel Müdürü Hakan Ateş, bankanın sürdürdüğü satış ve ya ortaklık sürecinin mayıs sonuna kadar sonuçlanacağını düşündüğünü, 4-5 bankayla görüştüklerini söyledi. Ateş, bankanın çoğunluk hissesinin satılmasının gündemde olup olmadığı sorusunu, "Bu biraz da tekliflere bağlı" diye yanıtladı. Zorlu Grubu'nun bankacılıktan çıkıp çıkmayacağı sorusuna da Ateş, "Sanmıyorum" yanıtını verdi. Bu arada Yunanistan'ın ikinci büyük bankası Alpha Bank'ın Denizbank'ı satın almak istediği yolundaki spekülasyonlar yalanlandı.