Vestel'den simülatör

Vestel Savunma Sanayi A.Ş. Programlar-İş Geliştirme Müdürü Engin Bilgin, pilotlar için Skymet adlı bir simülasyon sistemi geliştirdiklerini belirterek, "Skymet simülasyon sistemi sayesinde internet bağlantısıyla değişik lokasyonlardaki pilotların, sanal ortamda uçuş gerçekleştirmeleri mümkün" dedi.

ANKARA - Vestel Savunma Sanayi A.Ş. Programlar-İş Geliştirme Müdürü Engin Bilgin, pilotlar için Skymet adlı bir simülasyon sistemi geliştirdiklerini belirterek, "Skymet simülasyon sistemi sayesinde internet bağlantısıyla değişik lokasyonlardaki pilotların, sanal ortamda uçuş gerçekleştirmeleri mümkün" dedi.
Vestel Savunma Sanayi'nin 1.5 yıllık bir kuruluş olduğunu belirten Bilgin, çalışmalarını daha çok simülasyon ve modelleme üzerine sürdürdüklerini açıkladı. Askeri projeleri hedeflemekle beraber, sivil sektöre de hizmet vermeyi planladıklarını söyleyen Bilgin, THY ve Türkkuşu gibi sivil amaçlarla çalışan havacılık şirketlerinin de portföyleri dahilinde olduğunu anlattı. Pilotların uçuş öncesi eğitimlerini, tekli ve çoklu ortamda bir ağ üzerinden yapabilecekleri, Skymet olarak adlandırdıkları bir ürün geliştirdiklerini ifade eden Engin Bilgin, Skymet sisteminde internet bağlantısıyla değişik lokasyonlardaki pilotların sanal ortamda uçuş gerçekleştirmelerinin mümkün olduğunu belirtti.
Yazılım grubu var
Bilgin, şöyle devam etti: "Sistemin kullandığı ortamlar uçaklar, helikopterler, insansız hava araçları da olabiliyor. Sistemimizin arka planında jeografik bir yazılım var. Bu yazılım dünya literatürüne yakın bir çözünürlükte, çok hassas. Ama Türk Silahlı Kuvvetleri ve Harita Genel Komutanlığı'nın yardımıyla bu hale getirilebilecek bir yazılım programı. Skymet, Vestel'in Ar-Ge çalışmaları sonucu ortaya çıkmış bir ürün. Bu ürünü TSK'nın bize sağladığı data oranında geliştirebiliyoruz. Biz, Hava Kuvvetleri'nin ya da Genelkurmay Başkanlığı'nın vereceği data ölçüsünde yazılımı santimetreler ölçüsüne getirebiliriz."
350 kişilik yazılım grupları bulunduğunu, pilotların her türlü simülasyon problemini çözmeye hazır durumda olduklarını belirten Bilgin, F-16 ve helikopterlerle uçmuş pilotların çatılarının altında kendilerine yön verdiğini anlattı. Bilgin, "Biz Ar-Ge çalışmalarımızı pratikten gelen, bizzat uçmuş insanlarla kontrol ediyoruz ve kullanıma hazır hale getiriyoruz. Sistemin gerçekleşmesi eylül ayını bulacak, ondan sonra sistemi TSK'nın emrine sunacağız" diye konuştu.