Vestel'den yakıt pili

Yüngül: Pili, marta kadar piyasaya tanıtırız.


Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Ömer Yüngül, bor ve hidrojen kaynaklarından faydalanıp geliştirdikleri uzun ömürlü yakıt pilinin hazır olduğunu söyledi.

İZMİR - Bora dayalı enerji yatırımlarına ağırlık veren Vestel, cep telefonu, dizüstü bilgisayar gibi taşınabilir elektronik cihazlarda kullanılabilecek yakıt pilini üretti. Marta kadar piyasaya sunulacak olan yakıt pilinin yanı sıra şirket, 'dünya çapında ses getirecek bora dayalı' projeler hazırladığını da açıkladı. Vestel Şirketler Grubu İcra Kurulu Başkanı Ömer Yüngül, Türkiye'nin bor ve hidrojen kaynaklarını değerlendirmek amacıyla yaptıkları çalışmalar neticesinde yakıt pili ürettiklerini söyledi. Vestel'in projesinde; enerji kaynağı hidrojen, borla ayrıştırılarak elektrik enerjisi üretilecek. Aynı sistemle üretilecek pil, cihazlarda uzun ömürlü ve şarj edilebilir olarak kullanılacak. Bu sistemde evler de ısıtılabilecek.
'Erke'yi boş görmeyin'
Yüngül, "Pil, tüm sektörlerde kullanılabilecek. Özellikle dizüstü bilgisayar, telsiz gibi aletler için enerji jeneratörü olacak" diye konuştu.
Yüngül, gazetecilerin 'Enerji projeleriniz Erke Dönergeci gibi mi?' yönündeki sorusuna ise, "Erke Dönergecini boş görmeyin. Gelişmeleri izleyin" yanıtını verdi.