Vetolu Sosyal Güvenlik Yasası aynen kabul edildi

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından 15 maddesi veto edilen Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu, TBMM Genel Kurulu'nda değiştirilmeden kabul edildi.

ANKARA - Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından 15 maddesi veto edilen Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu, TBMM Genel Kurulu'nda değiştirilmeden kabul edildi. Genel Kurul'da konuşan Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, sosyal güvenlik kurumlarının açıklarının finansmanı için 20 milyar dolar kaynak aktardıklarını, eğer bu şekilde devam ederse on yılda bu rakamın 250 milyar dolar olacağını söyledi.
'Çocuklarımızın emaneti'
Yasanın 15 maddesinin 'temel yasa' olarak görüşülmesi, CHP'lilerce protesto edildi. CHP'li milletvekilleri, Genel Kurul'u terk edip görüşmelere katılmadı. Yasayla ilgili eleştirileri yanıtlayan Başesgioğlu, devletin sosyal güvenlik sistemine aktarmak zorunda bulunduğu kaynağın makul miktarda olması gerektiğini vurguladı.
Bakan Başesgioğlu şöyle konuştu: "Eğer sosyal güvenlik sisteminin açıklarının kapatılması için aktarmamız gereken 250 milyar dolarlık kaynaktan 100 milyar dolar tasarruf edebilirsek, GAP projesini iki defa bitirmiş oluyoruz. Ayrıca işsizliğe, istihdamın artışına önemli oranda çözüm getirmiş oluyoruz. Bu para çocuklarımızın bize emanet ettiği paradır. Bizim yapmaya çalıştığımız, kuşaklar arasında adil paylaşımı sağlamak."
Başesgioğlu, yeşil kart suiistimallerinin farkında olduklarını, kimse hastanede rehin kalmasın diye üzerine gitmediklerini vurguladı. Başesgioğlu, prim matrahındaki artış dolayısıyla kamu çalışanlarının maaşlarında bir düşüşe izin vermeyeceklerini aktardı.
Başesgioğlu, sağlık harcamalarında tasarruflar çerçevesinde kolesterol ilaçları için getirilen ve hastalardan tepki alan uygulamanın eski haline dönebileceğini de söyledi.