Vietnamlılar rafineri kurmak istiyor

Petrol ve gaz şirketi Universal Petroleum Vietnam, Türkiye'de rafineri kurmak istiyor. CNBC-e'nin haberine göre şirket, 2.5 milyar dolar yatırımla Türkiye'de yıllık 10-15 milyon kapasiteli rafineri kurmak için EPDK'ya başvurdu.

İSTANBUL - Petrol ve gaz şirketi Universal Petroleum Vietnam, Türkiye'de rafineri kurmak istiyor. CNBC-e'nin haberine göre şirket, 2.5 milyar dolar yatırımla Türkiye'de yıllık 10-15 milyon kapasiteli rafineri kurmak için EPDK'ya başvurdu. Petrol Ofisi, Çalık-Indian Oil, Kazak Kazmuniagaz ve Rus Lukolil'den sonra Vietnam merkezli Universal Petroleum Vietnam da rafineri kurmak istediğini EPDK'ya iletti. Şirket, Türkiye'ye 2.5 milyar dolar yatırım yapmak ve 10-15 milyon tonluk bir rafineri kurmak istiyor.
Yönetim Kurulu Başkanı Masamichi Tokai, EPDK'ya yazdığı mektupta, günlük 150 bin varil kapasiteli rafineri kurmak için Türkiye'de yer verilmesi ve diğer hususlarla ilgili talepte bulundu. Fueloil, nafta, motorin ağırlıklı jet yakıtı ve LPG üretecek rafineri kurmak isteyen şirket, deniz bağlantılı bir yer için EPDK'dan yardım istedi. Başvurunun resmiyet kazanması için, EPDK'ya kapsamlı dosya sunulması gerekiyor.