Villada antika operasyonu

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) ekiplerinin mali polis ile birlikte Yeniköy'deki bir villada yaptığı aramada, el konulan Yurtbank'ın eski sahibi Ali Avni Balkaner'e ait olduğu belirlenen antika eşya, arkeolojik eserler ve tablolar ele geçirildi.

İSTABUL - Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) ekiplerinin mali polis ile birlikte Yeniköy'deki bir villada yaptığı aramada, el konulan Yurtbank'ın eski sahibi Ali Avni Balkaner'e ait olduğu belirlenen antika eşya, arkeolojik eserler ve tablolar ele geçirildi.
TMSF Satış Komisyonu Başkanı Fethi Çalık, Hattat Villaları'ndaki villaya yapılan baskın ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, bir vatandaşın ihbarı üzerine Mehmet Hattat adına kayıtlı 2 No'lu villaya mali polisle geldiklerini kaydetti.
Çalık, ihbarda belirtildiği şekilde, mutfak dolaplarına saklı antika eşya, arkeolojik eserler ve çeşitli tablolar bulduklarını söyledi. Arama yapılan villanın 2002 yılında icra ihalesi sonucu Balkaner'den Mehmet Hattat'a geçtiğini belirten Çalık, eşyaların değerine ilişkin, "Trilyonlarca lira değerinde antik eser var. Hepsinin faturaları mevcut" dedi.
Çalık, başka bir villanın önünde Ali Avni Balkaner'e kayıtlı 2003 model Mercedes marka bir otomobil de bulduklarını söyledi. Arkeolojik eserlerin müzeye kayıtlı olmaması halinde Ali Avni Balkaner ve Pelin Balkaner hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını ifade eden Çalık, aynı zamanda yanlış mal beyanı gerekçesiyle de suç duyurusu yapacaklarını kaydetti.