Virüs dünya basınını vurdu

İnternet kanalıyla bulaşan yeni bir bilgisayar virüsü aralarında dünya basınının en önemli kuruluşlarından CNN, ABC News, New York Times ve Financial Times'ın da bulunduğu çok sayıda şirketin bilgisayar sistemini vurdu.

İSTANBUL - İnternet kanalıyla bulaşan yeni bir bilgisayar virüsü aralarında dünya basınının en önemli kuruluşlarından CNN, ABC News, New York Times ve Financial Times'ın da bulunduğu çok sayıda şirketin bilgisayar sistemini vurdu. Financial Times'ın haberine göre bilgisayar sistemleri virüs saldırısından etkilenen şirketler arasında General Electric, Daimler Chrysler, United Parcel Service ve Caterpillar da bulunuyor. Uzmanlar virüsün saniyede bir kuruluşun bilgisayar sistemini etkilediğini belirtiyor.
Geçtiğimiz hafta başında ortaya çıkan Zotob adlı virüsün yeni bir versiyonu olduğu tahmin edilen virüs, etkisi altına aldığı sistemlerdeki her bilgisayarın otomatik şekilde sürekli olarak açılıp kapanmasına neden oluyor. Bu nedenle kullanıcı bilgisayarını açamıyor. Virüsün salı akşamından bu yana bilgisayar sistemlerini etkisi altına aldığı öğrenildi.
Virüsün önceki akşam Financial Times'ın (FT) internet sistemini etkilediği ve bazı baskılarda hatalar oluştuğu öğrenildi. Financial Times, bu nedenle sorun yaşamış olan okurlarından dünkü sayısında özür diledi. New York Times gazetesi sözcüsü de bilgisayar sistemlerinin virüsten etkilendiğini, ancak devreye alınan güvenlik önlemleri sayesinde bugün itibarıyla sıkıntının sona ermesini beklediklerini açıkladı.