Visa: Kart kopyalama büyük sorun

Visa Avrupa Risk Yönetiminden Sorumlu Başkan Yardımcısı Peter Bayley, Türkiye'de kart sahteciliğinde kopyalamanın ciddi bir problem olduğunu belirterek, "Çok korkunç artış var" dedi.

İSTANBUL - Visa Avrupa Risk Yönetiminden Sorumlu Başkan Yardımcısı Peter Bayley, Türkiye'de kart sahteciliğinde kopyalamanın ciddi bir problem olduğunu belirterek, "Çok korkunç artış var" dedi.
Bilişim Sistemlerinde Güvenlik, Denetim ve Kontrol Konferansı ve Fuarı'nın (SACIS Expo 2005) ikinci gününde konuşan Bayley, sahteciliklerin büyük bölümünün kart kopyalanması yöntemiyle olduğunu belirtti. Çalınan kartlarla postada kaybolan kartların da diğer risk türleri arasına girdiğini söyleyen Peter Bayley, "Çip, bize kopyalamaya karşı önlem oluşturuyor" dedi.
Bayley, şunları kaydetti: "Kasımda çok kötü bir ay geçirmiş bankalar. Bazı kart bilgileri çalınmış. Türkiye'de kopyalama ciddi bir problem. Çok korkunç bir artış gözleniyor. Kopyalamanın büyük bir sorun olduğu açıkça görünüyor. Çip buna bir çözüm yaratabilir"
Avrupa'da çip yaygınlaştıkça sahtecilikte dışarıya bir göç yaşanacağını belirten Peter Bayley, "Tüm Avrupa pazarlarında çip dönemine geçince diğer ülkelerde bu sahtekârlıklar yaşanacak" dedi.