Visa kart sayısı 40 milyonu aştı

Türkiye'de visa kartı sayısı 40 milyon sınırını aştı. Visa markalı kartların 24 milyonunu banka kartları, 16 milyon 650 bini ise kredi kartları oluşturuyor.

ANKARA - Türkiye'de visa kartı sayısı 40 milyon sınırını aştı. Visa markalı kartların 24 milyonunu banka kartları, 16 milyon 650 bini ise kredi kartları oluşturuyor. Visa Türkiye Genel Müdürü Berna Ülman, ödeme kartı sayısındaki artış açısından Avrupa'nın en hızlı büyüyen pazarlarından biri olan Türkiye'de Visa markalı kart sayısının 40 milyonun üzerine çıktığını açıkladı.
Pazardaki yıllık büyümenin yüzde 92'si Mart 2006 itibarıyla Visa tarafından gerçekleştirildi. Ülman, 2005'de her 10 liralık tüketimin 1.1 lirasının Visa kredi kartlarıyla yapıldığını bu oranın 2006'nın ilk çeyreğinde 1.3 liraya yükseldiğini belirtti. Ülman, kendilerine üye bankalarla kurdukları işbirlikleri uzun vadeli yatırımlarla destekleyerek ödeme kartları pazarındaki büyümeye öncülük ettiklerini söyledi. Türkiye'de Visa kartı sayısındaki artış ve kartla yapılan harcamaların toplam tüketim harcamaları içindeki payının arttığını belirten Ülman, 2002'de yüzde 6 olan paylarını beş yılda iki katına çıkardıklarını söyledi.