Visa'nın temassız kartıyla artık simit alıp, taksiye bineceğiz

Visa'nın temassız kartıyla artık  simit alıp, taksiye bineceğiz
Visa'nın temassız kartıyla artık  simit alıp, taksiye bineceğiz

Kurak, ?Taksiciler temassız kartla hırsızlığın azalmasını bekliyor? dedi.

Temassız kartta İngiltere'den sonra ikinci olan Türkiye'de 2010'da kart sayısı 1 milyonu aşacak. Araştırmaya göre simit evi, taksi ve otoparklar temassız kartla daha iyi satış yapacak

İSTANBUL - Temassız kartlarda Avrupa ikincisi olan Türkiye’de bu teknoloji, simit evleri, fırınlar, taksici, otopark ve oto yıkamacılarıyla daha da yaygın hale gelecek. Türkiye’ye ilk olarak 2005 yılında KGS uygulamalarıyla Visa Europe tarafından gelen özellik, 2007’de Denizbank’ın Sea&Miles kartıyla İDO’da kullanılmaya başlandı, 2008 yılında ise beş bankayla 120 bin kart ve 8 bin kabul noktasına ulaşıldı.
Dün Visa Europe’ın işletmelerin temassız ödeme sistemlerine yönelik bakış açısının değerlendirildiği araştırma sonuçları açıklandı. Toplantıda konuşan Visa Europe Ülke Direktörü Nur Öztin Kurak, Türkiye’de 2010 başında temassız kart sayısını 1 milyonun üzerine, kabul noktalarını ise 35 bine ulaştırmayı planladıklarını söyledi.

650 bin karta ulaştı
Kurak, Türkiye’nin temassız ödemede Avrupa’da İngiltere’den sonra ikinci büyük pazar olduğunu söyledi. Kurak Visa temassız kart uygulamasında şu anda 650 bin adet kart ve 11 binin üzerinde kabul noktası bulunduğunu ifade etti.
Visa Europe payWave Pazar Geliştirme Yöneticisi Charlotte Desbons da bu teknolojinin Avrupa’da 15-20 avronun altındaki işlemlerin yüzde 70-80’inin temassız kartlarla yapılması için imkan sağladığını ifade etti.
Araştırmaya göre yapılan harcamaların yüzde 82’si 35 liranın altında. Bu rakam kuaför, taksi, fast food restoran, otopark ve oto yıkamacısında yüzde 90’ın üzerine çıkıyor. Araştırmaya göre, yüzde 13 ile benzin istasyonları ve yüzde 16 ile sinemalar temassız kart ile ödeme kabul eden işletmelerin başında geliyor.

En çok simit evleri sevdi
Visa Europe’nin Türkiye’de işletmelerin temassız kartlara bakışını değerlendirdiği, İstanbul, Ankara, İzmir ve Antalya’da 2 bin 216 işletme yönetici ile yaptığı araştırmaya göre; fırın ve simit evleri temassız kart kullanmaktan yüzde 100 memnun olduklarını belirtirken, simit evleri bu sistemin satışlarını artıracağına inanan işletmelerin başında geliyor. Ayrıca, otopark ve otomobil yıkamacıları ile taksiciler temassız kartla cirolarını artırabileceklerini, taksiciler ve simit evleri hırsızlıktan az etkileneceklerini düşünüyor. Benzin istasyonları, simit evleri ve eczaneler ise temassız kartın kuyrukları azaltacağını belirtiyor. (Radikal)