Viski ve votka AB'ye uydu, vergisi düştü

Türkiye, AB'ye uyum çerçevesinde viski ve votkadan alınan özel tüketim vergisinde indirime gitti, rakının vergisi ise 16 kuruş arttı. Fakat rakıya zam beklenmiyor

ANKARA - Avrupa Birliği’ne (AB) uyum çerçevesinde uzun süredir tartışılan ve rakı üreticilerinin tepkisine neden olan vergi düzenlemesi sonunda gerçekleştirildi. Aralarında votka, cin gibi ürünlerin de bulunduğu, rakı dışındaki hemen tüm alkollü içkilerde maktu tutarlarda indirime gidildi. Rakının vergisi ise 16 kuruş arttı. Bakanlar Kurulu’nun dünkü Resmi Gazete’de yayımlanarak, yürürlüğe giren yeni düzenlemesiyle alkollü içkilerdeki özel tüketim vergisi rejimi değişti. 

Rakıda artış beklenmiyordu
Alkollü içkilerde nispi vergiler sıfırlandı, maktu vergiler de yeniden düzenlendi. Buna göre, viskideki asgari maktu özel tüketim vergisi, içerdiği alkolün her bir litresi için 70.92 liradan 60 liraya düşürüldü. Cin ve votkada da 41.42 lira olan asgari maktu vergi 40 liraya indi. Küsuratların da atıldığı yeni düzenlemede, rakının daha önce 35,84 lira olan maktu özel tüketim vergisi 36 liraya yükseltildi.
Taze üzüm şarabı ve üzüm şırasından alınan maktu ÖTV ile nisbi vergi oranlarında değişiklik yapılmazken, köpüklü şaraplarda nisbi vergi sıfırlandı, maktu ÖTV ise 11.21 TL’den 11.25 TL’ye çıkarıldı. Alkollü içkilerdeki vergi değişikliği, AB’ye uyum çerçevesinde yapıldı. AB tarafı, tam üyelik müzakerelerinde vergi faslının açılması için Türkiye’den ‘alkollü ürünlerden alkol derecesine göre vergi alınması ve Tütün Fonu’nun kaldırılması’nı istemişti. Türkiye, alkollü içkide yeni vergilemeye geçerken, Tütün Fonu’nun kaldırılmasına sıcak bakmadığını bildirmişti.

Yorgancıoğlu: Uzo gibi olmadı ama...
Mey İçki CEO’su ve aynı zamanda Geleneksel Alkollü İçki Üreticileri Derneği (Gis-Der) Başkanı Galip Yorgancıoğlu, alkollü içkilerden alınacak vergiye ilişkin düzenlemenin hem sektörü hem de Avrupa Birliği’ni tatmin edici nitelikte olduğunu söyledi. Yorgancıoğlu, “Düzenleme ile hem AB’nin istediği şekilde nisbi vergilendirmeden maktu vergi uygulamasına geçildi, hem de votka ve viskiden alınan vergi indirildi. Bu AB ile müzakerelerde vergi faslının açılması için yeterli. Ben zaten rakıda bir indirim beklemediğimi söylemiştim. Rakıda korkulan bir artış olmadı. Biz biliyorsunuz Yunanistan’ın uzosuna yapılan korumayı istemiştik. Bu bire iki  bir koruma oranı olmalıydı, olmadı. Ama biz de fedakârlık yapmalıydık. Yeni vergiler için yuvarlama yapılmış diyebilirim. çok fazla değişen bir şey olmadı. 16 kuruşluk vergi artışını ürünlere yansıtacağımızı sanmıyorum” diye konuştu.
(Radikal)