Vitrinlere bahar geldi

İstanbul, soğuk hava ve aralıklı kar yağışı nedeniyle güneşe hasret kalırken vitrinlere ise 'bahar' geldi.
Haber: SATFİYE YUVA KİREÇCİ / Arşivi

İSTANBUL - İstanbul, soğuk hava ve aralıklı kar yağışı nedeniyle güneşe hasret kalırken vitrinlere ise 'bahar' geldi. Soğuk havanın iyice kendini hissettirdiği şu günlerde hazır giyim firmaları ilkbahar-yaz koleksiyonunun satışına başladı. Vitrinlere ilk olarak bahar giysileri çıktı.
Bu arada yüzde 70'e varan büyük kış indirimi de bir taraftan devam ediyor. Ellerinde çok fazla kışlık ürün kalmadığını söyleyen hazır giyimciler kısa bir süre sonra mağazaların tamamen ilkbahar-yaz koleksiyonu ile dolacağını belirtiyor. İlkbahar-yaz sezonunu her zaman olduğu gibi ilk olarak uluslararası markalar Mango, Topshop, Tommy Hilfiger ve GAS açarken, yerli kuruluşlardan Koton da yeni ürünlerini görücüye çıkardı.
Fiyatlarda değişiklik yok
Koton'da tek bir reyonda başlayan yeni koleksiyonun satışı giderek artıyor. Koton yetkilileri fiyatlarda geçen sezona göre bir artış olmadığını belirtti. Topshop'ın yanı sıra Dorothy Perkins, Evans ve Miss Selfridge markalarının satıldığı Topshop mağazaları da ilkbahar-yaz koleksiyonun satışına başladı. Şu anda mağazadaki ürünlerinin neredeyse yüzde 80'inin ilkbahar-yaz koleksiyonunun olduğunu belirten Topshop Marka Müdürü Elif Sümer, "Fiyatlarda geçen sezona göre bir artış söz konusu değil aynı fiyatları kullanıyoruz" diye konuştu.
Bu arada Topshop'ta kış indiriminin de devam ettiğini belirten Elif Sümer, mağazaların küçük bir bölümünde yer alan kış ürünlerinden çok az kaldığını da sözlerine ekledi.
Yüzde 40'a varan kış indiriminin sürdüğü Ellese, yeni sezonu da açtı. Sonbahar/kış sezonu indiriminin yüzde 35 civarında olduğu Billabong' da yeni koleksiyonunu vitrine çıkardı. Her iki kuruluş da ürünlerini geçen sezonla aynı fiyattan satışa sunuyor. Tommy Hilfiger, GAS, Camper ve Accessorize markalarının Türkiye distribütörü olan Unitim Tekstil, bir taraftan kış indirimini sürdürürken diğer taraftan da yazlık ürünlerin satışına başladı. Unitim yetkililerinin verdiği bilgiye göre Tommy Hilfiger'da yüzde 40'a varan indirim devam ediyor. Ayrıca tek ödeme ve peşinde yüzde 10 extra indirim yapılıyor. Yüzde 50'ye varan oranda indirimin sürdüğü GAS'ta ayrıca tek ödeme ve peşinde yüzde 10 extra indirim uygulanıyor. Camper'da yüzde 40'a varan indirim, Accessorize'da ise yüzde 50'ye varan indirim sürüyor.
Acquaverde'den renkli yaz
Fransız cin markası Acquaverde'nin stil markaları olarak nitelendirilen Nolita ve Ra-Re'nin 2005 ilkbahar-yaz koleksiyonu da piyasaya sunuldu. Koleksiyon bu yıl çok renkli, tasarım ağırlıklı, özgün ve kışkırtıcı olarak tanımlanıyor. Acquaverde'nin yeni sezon cin'leri ise çok iddialı. Düşük bel, dar kesim ve boru paça kalıbı olan Vip modeli, klasik cinleri sevenlerin tercihi. B.B. Corsaire modeli ise düşük bel ve dar kesim bir kalıba sahip. Bu model yüksek topuklu ayakkabılarla giyildiğinde gece kullanıma uygun bir cine dönüşebiliyor.