Viyana dünyanın en yaşanabilir kenti seçildi

Viyana dünyanın en yaşanabilir kenti seçildi
Viyana dünyanın en yaşanabilir kenti seçildi
2015 Küresel Yaşanabilirlik ve Yaşam Kalitesi Raporu'na göre dünyanın en yaşanabilir kentinin Avusturya'nın başkenti Viyana olduğu belirtildi.

RADİKAL - Uluslararası insan kaynakları yönetim danışmanlığı firması Mercer'in internet sitesinde yayınlanan 2015 Küresel Yaşanabilirlik ve Yaşam Kalitesi Raporu'nda, dünya genelinde 230 kent siyasi istikrar, sağlık sistemi, eğitim, suç oranları, güvenlik ve ulaşım kriterleri bakımından değerlendirildi.

Değerlendirmenin ardından oluşturulan listenin başına 1,7 milyon kişinin yaşadığı Viyana oturdu.

Gelişmiş ulaşım ağı nedeniyle yaşam koşullarının daha rahat olduğu Viyana, zengin kafe kültürü, sarayları, kültür ve sanat hayatı ile turistlerin en fazla dikkatini çeken başkentlerden biri olarak gösteriliyor.

Listede, Viyana'yı sırasıyla İsviçre'nin Zürih, Almanya'nın Münih, Dusseldorf ve Frankfurt şehirleri ile Kanada'nın Vancouver kenti takip ediyor. Avrupa 'dan yedi kentin bulunduğu listede Yeni Zelanda, Avustralya ve Kanada'dan kentler de yer alıyor.

Mezhep çatışmaları nedeniyle iç karışıklığın yaşandığı Irak'ın başkenti Bağdat listenin son sırasında bulunuyor.
Mercer'in raporunda, "yükselen şehirler" arasında ise Güney Kore'den Cheonan, Güney Afrika'dan Durban, Tayvan'dan Taichung, Polonya'dan Wroclaw, Brezilya'dan Manaus, Hindistan'dan Haydarabad, Çin'den Chongqing ve Şian ile Peru'dan Pune gösterildi.

Mercer, devlet kurumlarına ve uluslararası şirketlere yatırım araştırmaları konusunda yardımcı olmak için her yıl ülkeleri belli kriterleri göz önüne alarak mercek altına alıyor.(AA)

bigPara.com

  http://www.radikal.com.tr/130709113070913

  YORUMLAR
  (3 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Isin dogrusu - Ayse Sule

  Sizi uzmek istemem sayin yorumcu, lakin Istanbul 230 sehirlik listede sonlarda degil, ortalarda. Tam olarak 123. sirada. Simdi gelelim bu raporu hazirlayan kimdir, ne icin hazirlamistir sorularina. Mercer ozel bir danismanlik sirketi. "Globally mobile talent" dedikleri kisilerin, dunyanin herhangi bir sehrinde calismak uzere gorevlendirildikleri takdirde, isverenlerinden tabiri caizse ne kadar tasra ikramiyesi alabileceklerini hesaplamada yardimci olacak verileri derliyor kendileri. Mesela A sehri, Mercer'in bu listesinin tepesindeyse, o sehirde calisacaklar tasra ikramiyesi alamiyorlar. Listenin ortasindaki B sehrinde calisacaklar ortalama bir tasra ikramiyesi talep edebiliyorlar, sonundaki C sehrinde calisacaklar ise ucuk kacik rakamlar,falan filan. Degerlendirme biraz Mercer'in anket tekniklerine, biraz da ankete katilan beyzadelerin yasam kalitesinden ne anladigina bagli olarak subjektif olabiliyor. Istanbul ortalarda diye uzulmeye gerek yok bence. Ama, neden Turkiye'den baska hicbir sehir listede degil, onu dusunebiliriz mesela. Ornegin, kimilerinin hayalindeki Ege Cumhuriyetinun mustakbel baskenti, Batili, modern ama en cok da laik Izmir'in yerlileri, sureniz basladi, dusunun ...

  Ya zamanında.... - citizen

  Muhteşem Süleyman iki kuşatmasının birisinde alıverseydi Viyana'yı da bugün görürdük ne halde olduğunu...:-)))

  Istanbulu unuttunuz - neco956

  Istanbul 220 sirada, yani sonlarda yeraliyor