Vodafone 41.1 milyar dolar zarar etti

Dünyanın en büyük mobil telefon şirketi olan ve geçtiğimiz günlerde Telsim'i devralarak Türkiye pazarına da giren Vodafone, Avrupa tarihinin en büyük zararını açıkladı.

İSTANBUL - Dünyanın en büyük mobil telefon şirketi olan ve geçtiğimiz günlerde Telsim'i devralarak Türkiye pazarına da giren Vodafone, Avrupa tarihinin en büyük zararını açıkladı. 2005 yılında 41.1 milyar dolar zarar eden şirket, yatırımcılarını sakinleştirmek için ödeyeceği temettü miktarını ise 5.6 milyar dolar artırarak 16.9 milyar dolara çıkaracağını duyurdu. Geçen yıl 12 milyar dolar kâr eden dünya devi şirketin zararının ağırlıklı olarak Almanya'daki operasyonlardan kaynaklandığı belirtiliyor. Vodafone'dan önce Avrupa'nın en büyük şirket zararı 2002'de 31.6 milyar dolarla Deutsche Telekom tarafından açıklanmıştı.
Telsim operasyonu eleştiriliyor
Vodafone ortaklarının karşı çıktığı konuların başında şirketin Telsim'i satın alması ve ABD şirketi Verizon Wireless'taki payını satmaması ilk sıraları alıyor. Geçen yıl Vodafone'un satışlar açısından en büyük pazarı Japonya operasyonlarını elden çıkaran şirket, Batı Avrupa birimlerini de yeniden yapılandırıyor. Geçtiğimiz hafta Telsim'in satış bedeli olan 4 milyar 550 milyon doları peşin ödeyen Vodafone, yarın düzenlenecek törenin ardından yönetimi devralacak.