'Vodafone ile tarifeler zamlanır'

Turkcell Genel Müdürü Muzaffer Akpınar, Telsim'i satın alarak Türk GSM pazarına girme arifesinde olan Vodafone İcra Kurulu Başkanı Arun Sarin'in "Amacımız Turkcell'le pazardaki liderliği paylaşmak" sözlerine Barcelona'dan yanıt verdi.
Haber: M. SERDAR KUZULOĞLU / Arşivi

BARCELONA - Turkcell Genel Müdürü Muzaffer Akpınar, Telsim'i satın alarak Türk GSM pazarına girme arifesinde olan Vodafone İcra Kurulu Başkanı Arun Sarin'in "Amacımız Turkcell'le pazardaki liderliği paylaşmak" sözlerine Barcelona'dan yanıt verdi. Akpınar, "Vodafone'un parası çok olabilir, ancak o para bedelsiz değil" dedi. Akpınar, sağduyulu bir bakış açısının sırf rekabet için zararına bir fiyat tarifesi yaratacağını düşünmediğini, Vodafone ile keskin bir fiyat inişi de beklemediklerini söyledi. Muzaffer Akpınar, "Zaten baktığımızda Vodafone'un girdiği 12 ülkenin 11'inde tarifeleri yukarı çektiğini görüyoruz" diye devam etti.
İspanya'nın Barcelona şehrinde düzenlenen 3GSM Kongresi kapsamında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Muzaffer Akpınar, Ruhi Doğansoy, Ali Kesan, Tülin Karabük, Serkan Okandan, Selen Kocabaş ve Cenk Serdar'dan oluşan Turkcell yönetim takımı kendi açılarından mobil dünyanın resmini çizdi.
Vodafone'un piyasaya girerek Turkcell ile aynı konularda rekabet edeceğini bildiren Akpınar, "Vodafone, KPMG raporunda en borçlu 100 şirket sıralamasında 20 milyar dolar borçla üst sıralarda yer alıyor. Zannedildiği kadar rahat bir durum yok" dedi.
TIM'in de parası vardı
Muzaffer Akpınar Vodafone ile ilgili bir soruya şu yanıtı verdi: "Bugünün mobil sektöründe stratejilerde sır yok. Kapalılık kalmadı. Vodafone'un Türkiye için yaptığı açıklamalara baktığımızda hepsinin bizim 10 yıldır dile getirdiğimiz şeyler olduğunu görerek mutlu oluyoruz. Aynı konularda rekabet edeceğimize seviniyor ve heyecanlanıyoruz. Şeffaflık, etik değerlere bağlılık sevindirici. Avea'da baktığımızda şu an yönetimi devralan Cüneyt Türktan yine Turkcell'de 7 yıl genel müdürlük yapmış, hem sektörü hem rekabeti çok iyi bilen bir değer. O alanda da dengeli bir yapı gözleyeceğimizi düşünüyorum."
Genel Müdür Muzaffer Akpınar, mali güçlülükte Turkcell'in iyi durumda olduğunu belirterek şunları söyledi:
"Mali konudaki rekabet gücümüz de ortada. 11 yıllık tarihimizde birçok finansal sıkıntılar yaşadığımız dönemler oldu. Şu an en rahat dönemdeyiz . Nakdimiz, kârlılık oranımız, bilançomuz, borçları yönetmedeki kabiliyetimiz açısından çok az iletişim şirketinde görülebilecek gücümüz var. Vodafone ise danışmanlık şirketi KPMG'nin raporunda en borçlu 100 şirket sıralamasında 20 milyar dolar borçla üst sıralarda yer alıyor. Zannedildiği kadar rahat bir durum yok. TİM (Aria'nın ortağı Telecom İtalia Mobile) sürecinde de Turkcell olarak endişelendiğimiz bir dönem oldu ama herkes TIM örneğinde paranın başarının anahtarı olmadığını gördü."
Akpınar GSM sektöründeki vergilerin yüksekliğinden de yakınarak "Yüzde 66'lık vergi oranıyla Uganda'nın iki katı yüksek vergi veriyoruz. Kişi başı gelirimiz 4 bin dolar seviyesinde ve abone başı gelir verginin etkisiyle 13-14 dolar aralığında seyrediyor. Dünya ortalamalarının çok uzağındayız. En kısa zamanda vergileri düşürmek şart" dedi.
Bu sektörde mucizeler yok
Turkcell'in altı ülkede faaliyet gösteren bölgesel bir güç olduğunu belirten Akpınar, "Turkcell, Türkiye'deki hakim konumunun yanı sıra Azerbaycan, Kazakistan gibi ülkelerde de etkin konumunu korurken yeni girdiği Ukrayna gibi pazarlarda da yükselişini sürdürüyor" dedi. Akpınar şunları söyledi: "Türkiye'de faaliyet gösteren, Türk kökenli tek yerli mobil operatör olarak çabamız, varolanın üstüne abone mutluluğunu ekleyerek yeni aboneler katabilmek. Sadece vizyonla hiçbir şey mümkün değil. Bu sektörde mucizeler yok. Ancak bölgesel bir güç olma konusundaki kararlılığımız, dış pazarlara açılma çalışmalarımız sürüyor. Sermayedar ve hissedar değişiklikleri moralimizi bozmadı. Öncelikli hedefimiz her ay mobil dünyaya katılan abonelerin yarısından fazlasını kazanmak. Şu ana kadar bu hedefimizi tutturmayı başardık."
Vodafone zor durumda
Muzaffer Akpınar, Vodafone'un diğer ülkelerdeki operasyonlarıyla ilgili şöyle konuştu: "Yönetebilirlik açısından Türkiye'de sahip olduğumuz orana Vodafone'un ulaştığı tek ülke Almanya. Japonya, Romanya, Macaristan, Çek Cumhuriyeti gibi birçok ülkede Vodafone zor durumda ve yatırımcıların baskısı altında. Teknoloji alanında da kimseden hiçbir eksiğimiz yok. Turkcell fiyatlandırma ve katma değerli hizmetler konusunda da 10 yıldır dünyanın en öncü operatörlerinde biri. Vodafone etkisini görmek için büyük şehirlerdeki cazip tekliflere değil Anadolu'nun ücra bölgelerinde henüz sayısal (dijital) santralların bile gitmediği, zararına katlanarak uydu aracılığıyla baz istasyonu erişimi sunduğumuz yerlerde neler yapacaklarına bakmak lazım. Hizmet ve öncülük asıl orada belli olur."
Bedava telefon yanıltmaca
Turkcell Genel Müdürü Akpınar'a göre Vodafone ile yeniden gündeme gelen 'bedava telefon' kavramı yanıltmaca. Akpınar bu konuda şunları söylüyor: "Burada söz konusu olan bedava telefon değil gizli taksitlendirilmiş, ödemesi ertelenmiş telefon. Çünkü o modelde cihazın fiyatı tarifeyle birlikte taksitler halinde faturaya yayılıyor. Üstelik telefon ithalatını artırdığı için de kayba yol açıyor. Finlandiya, İsveç, İtalya, Mısır gibi kimi ülkelerde bu uygulama devlet tarafından engelleniyor. Vodafone da aslında bu modeli yavaş yavaş sorguluyor ve geri adım atıyor. Müşteri açısından ortaya çıkan tarife ve ödeme metodu da kafa karıştırıcı oluyor. Yoksa bizim için bir zorluğu yok. İsteseydik kolaylıkla böyle bir modeli biz de uygulardık. Kredi kartı taksitleriyle telefon almak daha makul bir metot gibi görünüyor."