Vodafone KKTC'yi de kapsamına alıyor

İngiliz Vodafone KKTC Telsim'i de devralma çalışmalarını hızlandırdı. Vodafone, 4.5 milyar dolar verdiği GSM şirketi Telsim'den sonra şartname gereği KKTC Telsim için de 30 milyon dolar ödedi.

LEFKOŞA - İngiliz Vodafone KKTC Telsim'i de devralma çalışmalarını hızlandırdı. Vodafone, 4.5 milyar dolar verdiği GSM şirketi Telsim'den sonra şartname gereği KKTC Telsim için de 30 milyon dolar ödedi.
KKTC Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı Müsteşarı Şener Çağnan, Vodafone'un KKTC Telsim'i devralmak için kısa bir süreleri kaldığını belirterek "14 Ağustos'ta her şeyin bitip, Vodafone olarak çalışmaya başlaması lazım" diye konuştu. Çağnan, KKTC Telsim'i tüm özlük haklarıyla beraber personelle devralacak Vodafone'un, devir işlemlerinden dolayı KKTC hükümetine 10.9 milyon dolar vergi ödeyeceğini açıkladı. Çağnan'ın verdiği bilgiye göre Telsim'in devlete, borcunu ödemeyen aboneden doğan 3.15 trilyon TL dışında bir borcu bulunmuyor.
Adanın güneyinde kullanılamayacak
Güney Kıbrıs'ta faaliyet gösteren GSM operatörü CYTA'nın teknik destek aldığı Vodafone'un ismini kullandığına işaret eden Çağnan, KKTC Vodafone abonelerinin roaming (dolaşım) anlaşması olmayan Güney Kıbrıs'ta telefonlarını kullanamayacağını söyledi. Çağnan, Rumların KKTC'yi ve kurumlarını tanıma endişesi nedeniyle roaming yapma girişimlerinin sonuçsuz kaldığını söyledi.
Kuzey Kıbrıs Turkcell'in toplam abone sayısı 230 bin, Telsim'in abone sayısı da yaklaşık 50 bini buluyor.