Vodafone, Telsim'in ardından Uzanların O2 Oksijen'ini de aldı

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), Uzan Grubu'ndan devrolan O2 Oksijen Teknoloji Geliştirme ve Bilişim Sistemleri Sanayi'nin ticari ve iktisadi bütünlüğünü, 9 milyon 200 bin dolara Vodafone IT Teknolojileri'ne ihale etti.

İSTANBUL - Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF), Uzan Grubu'ndan devrolan O2 Oksijen Teknoloji Geliştirme ve Bilişim Sistemleri Sanayi'nin ticari ve iktisadi bütünlüğünü, 9 milyon 200 bin dolara Vodafone IT Teknolojileri'ne ihale etti.
İngiliz GSM devi Vodafone, geçen yıl aralık ayında düzenlenen ihalede Telsim'e 4.55 milyar dolarla en yüksek teklifi vermiş ve şirketi devralmıştı. Muhammen bedeli 9 milyon 200 bin dolar olan O2 Oksijen'in ihalesi TMSF'nin merkezinde düzenlendi. Kapalı zarf ve açık artırma usulüyle gerçekleştirilen ihaleye yalnız Vodafone katıldı. İhale Vodafone'un kapalı zarfından çıkan 9 milyon 200 bin dolarla başladı. TMSF Satış Komisyonu, başka teklif olmaması ve Vodafone'un fiyatı artırmaması üzerine O2 Oksijeni Fon Kurulu'nun onayına sunulmak üzere Vodafone'a ihale etti. TMSF Fon Kurulu'nun ihaleye pazarlık usüluyle devam edilmesi halinde pazarlık yarın yapılacak. İhaleye Vodafone IT Hizmetleri yöneticisi Rhys Phillip katıdı. Phillip, Vodafone'un O2 Oksijen ve ihale ile ilgili yazılı açıklama yapacağını söyledi.
Kendi teknolojisini üretiyor
Vodafone şartname gereği peşin ve dolar cinsinden ödeme yapacak.
9 Mayıs'ta düzenlenecek O2 Oksijen ihalesi 'ihaleye katılımın artması ve alıcıların hazırlıklarını tamamlayabilmeleri' için TMSF tarafından 13 Haziran'a ertelenmiş, ancak arka planda Telsim ihalesine ait sıkıntıların olduğu konuşulmuştu. Telsim'e teknolojik altyapı oluşturmak için kurulan bir Ar-Ge firması olan O2 Oksijen, kendi teknolojisini üreten nadir firmalardan.