Vodafone'un tarım gönüllüsü başkanı 6 bin köy gezip, 15 milyon kişiyi 'Çiftçi Kulübü'ne alacak

Vodafone'un tarım gönüllüsü başkanı 6 bin köy gezip, 15 milyon kişiyi 'Çiftçi Kulübü'ne alacak
Vodafone'un tarım gönüllüsü başkanı 6 bin köy gezip, 15 milyon kişiyi 'Çiftçi Kulübü'ne alacak

?Çiftçi Kulübü? projesinin kendisi için ayrı bir önem taşıdığını vurgulayan Serpil Timuray, ?Bundan sonra Vodafone olarak çiftçiye fayda sağlayacak tarım projelerine öncelik vereceğiz? dedi. FOTOĞRAF: YUNUS AYAN

Danone Türkiye'de görev aldığı yıllarda da köyleri gezerek, 'süt toplama' projeleri gerçekleştiren Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray, 'Vodafone Çiftçi Kulübü'yle Türk çiftçisini 1 kontöre sınırsız konuşturacak. Çiftçiler projeyle ayrıca, hava koşullarına karşı erken uyarılıp tedbirini alacak, verimliliği artacak

İSTANBUL - Vodafone, Türk çiftçisine özel hazırladığı yeni projesi ‘Vodafone Çiftçi Kulübü’yle hem avantajlı konuşma, hem de çiftçilerin eğitiminden gelişimine kadar hayatını kolaylaştıracak bir dizi hizmete başlıyor. Projeden kayıtlı 2.8 milyon çiftçi, ziraat mühendisleri ve tarım kredi kooperatifleri çalışanlarıyla yakınları yararlanabilecek. Bu şekilde ‘Çiftçi Kulübü’ projesinin ulaşabileceği potansiyel kitlenin 15 milyonu bulabileceği belirtiliyor.
Uzun yıllar Danone Türkiye’de çalıştıktan sonra telekomünikasyon sektörüne geçtiğinin altını çizen Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkanı Serpil Timuray, bu nedenle çiftçi projesinin kendisi için ayrı bir önem taşıdığını söyledi. ‘Vodafone Çiftçi Kulübü’ projesini Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker’le hayata geçirdiklerini kaydeden Timuray, tarım sektöründen gelen tecrübesini şimdi teknolojiyle birleştirerek, Türk çiftçisinin hayatını kolaylaştırmayı hedeflediklerini belirtti. Serpil Timuray, Danone Türkiye Genel Müdürü görevindeyken de, köyleri gezerek, ‘süt toplama’ projesini gerçekleştirmişti. 

Eğitim de verecekler
Bu projenin Vodafone’un önceliği olacağını aktaran Timuray, “Çiftçi artık bir SMS’le bilgiye her yerden çok kolay ve hızlı şekilde ulaşabilecek. Hava olaylarını da önceden öğrenecek ve ona göre tedbirini alacak” dedi.
Timuray ayrıca, proje kapsamında 500’ü aşkın köyü gezerek, 40 bin çiftçiye ‘kırsal alanda su bilinci’ eğitimi vermeye başladıklarını da kaydetti. Köy ziyaretlerinde kısa bir zaman içinde 6 bin köyden 250 bin çiftçiye ulaşmayı hedeflediklerini aktaran Timuray, Vodafone olarak insanlara sadece bir operatör hizmeti değil, sosyal katkı da sağlamayı amaçladıklarını ifade etti. Bunu ‘sosyal iş modeli’ olarak tanımlayan Serpil Timuray, “Çalışmalarımızda tarıma öncelik vermeye karar verdik. Tarım, şu anda en stratejik sektörlerimizden biri. Çünkü potansiyel çok büyük. Tarım sektörü yılın ilk yarısında krize rağmen yüzde 4.3 büyüdü” diye konuştu. 

‘Kalıcı bir proje olacak’
Bakanlık tarafından başlatılan tarımda dönüşüm programına Vodafone olarak katkıda bulunmak istediklerini ve ‘Çiftçi Kulübü’ fikrinin de buradan doğduğunu anlatan Timuray, bunun sadece bir operatör kampanyası değil, çiftçilerin yaşamlarını kolaylaştıracak bir proje olduğunu kaydetti.
Vodafone’un tüm ülkelerde çeşitli sosyal sorumluluk projeleri yaptığını vurgulayan Timuray, ancak çiftçilere yönelik bir projenin ilk kez Türkiye’de gerçekleştirildiğini söyledi. Bu projenin Vodafone Türkiye için stratejik önem taşıyan bir proje olduğunu vurgulayan Timuray, “Bunun kalıcı bir program olmasını istiyoruz ve öncelik veriyoruz. Projeye devam edeceğiz, çiftçi yakınlarıyla birlikte 10-15 milyon kişi potansiyeli var” diye konuştu.    

‘Tüm operatörler gelsin’
Serpil Timuray’ın ‘projenin fikir babası’ olarak gösterdiği Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker de, “Türk çiftçisi, bu projeyle tarım sektöründen ihtiyaç duyduğu bilgilere daha kolay ulaşacaksa, hava koşullarına karşı erken uyarılıp tedbirini alabilecekse, bu gerçekten değeri çok büyük bir hizmet ve proje olacak” dedi.
Serpil Timuray’ın tarım sektöründen telekomünikasyona geçerken kendisini ziyarete geldiğini aktaran Bakan Eker, ilk anda bunun sektörümüz için bir kayıp olacağını söylediğini ifade etti. Telekomünikasyonun tarımda ve çiftçilerin hayatında daha yoğun şekilde kullanılması gerektiğine inandığını vurgulayan Eker, şöyle devam etti: “Bu fikrimi Serpil Hanım’la paylaştım. Ama projeyi hazırlayan ve uygulayan Vodafone’dur. Biz çiftçiler için birtakım destek programları hayata geçiriyoruz, 27 çeşit destek ödüyoruz. Ama bunlarla ilgili iletişimi daha etkin ve hızlı yapabilmemiz lazım. Çiftçi dağda, tarlada oluyor belki televizyonu, radyoyu dinleyemiyor. Dolayısıyla bizim desteklerimizden yeni hizmetlerimizden zamanında haberdar olamıyor. Bu nedenle biz çiftçiyle birebir iletişim düşündük. Vodafone’un başlattığı bu uygulamadan sonra, diğer operatörlerin de bu tip projelere desteğini bekliyoruz.”

‘Çiftçiye tez ulaşacağız’
Mehdi Eker, bugün yeryüzünde 1 milyar insanın aç yattığını, tarımı daha verimli kılarak bununla mücadele edilebileceğini ifade ederek, bu bağlamda proje kapsamında birtakım sosyal sorumluluk ve eğitim projelerinin uygulanacak olmasını da tarım sektörü için bir kazanç olarak değerlendirdiğini dile getirdi. Eker, “Umuyorum ki bu projeyle Türk çiftçisi çok faydalı bilgilere tez zamanda kişisel olarak ulaşır ve onun hayatını kolaylaştırdığı gibi aynı zamanda üretim faaliyetini de daha kârlı ve bereketli kılar. Ben bu projeyi çok önemsiyorum ve diğer operatörlerin de benzer projeler hazırlamalarını temenni ediyorum” dedi.

3G ile Akhisar’a bağlandı   
Konuşmaların ardından Bakan Eker, Manisa’nın Akhisar ilçesinden Köy Muhtarları Derneği Başkanı İhsan Durmuş ile 3G bağlantısı ile görüntülü konuşma yaptı. Bakan Eker, Keşan ve Manisa’dan gelen çiftçilere de cep telefonu verdi, çiftçiler ise, Bakan’a getirdikleri tarım ürünlerinden oluşan sepetleri hediye etti. (Radikal)

Çiftçiler 1 kontöre sınırsız konuşacak
‘Vodafone Çiftçi Kulübü’ Projesi, hem kontörlü hem de faturalı hat kullanan aboneleri kapsıyor.  Proje kapsamında kontörlü Cep Çiftçi tarifesi aboneleri, tüm ‘Cep Çiftçi’liler ile süre sınırı olmadan, konuşma ne kadar sürerse sürsün arama başına sadece 1 kontöre görüşüyor. Diğer yönleri aramanın dakikası ise 1 kontör.
Faturalı Cep Çiftçi tarifesi aboneleri ise, ayda 15 lira karşılığında faturalı faturasız tüm ‘Cep Çiftçi’liler ile sınırsız konuşurken, diğer yönleri aramanın dakikası da 25 kuruş olarak ücretlendirildi. ‘Vodafone Çiftçi Kulübü Projesi’nin sunduğu diğer avantajlar arasında Tarım ve Köyişleri Bakanlığı’nın duyurularının üyelerin cep telefonlarına kısa mesaj (SMS) olarak ücretsiz gönderilmesi, tüm Case IH traktör satın alımlarında yüzde 5 indirim ve sigorta hizmeti yer alıyor. Ayrıca, ‘Vodafone Çiftçi Kulübü’ üyeleri Acıbadem Sigorta tarafından 10 bin TL teminatla kaza sigortası kapsamına alınıyorlar. Faturalı kulüp üyelerinin ise, ayrıca tedavi masrafları 500 TL’ye kadar yine Acıbadem Sigorta tarafından güvence altına alınıyor. Tüm bu sigorta hizmetleri için hiçbir ek ücret talep edilmiyor.
‘Vodafone Çiftçi Kulübü’ne katılmak isteyen çiftçiler, Vodafone Cep Merkezleri ve tüm Tarım Kredi Kooperatifleri’nden ücretsiz olarak abonelik işlemlerini yaptırabilirler.