Voleybolla ismini duyuran Sönmez Filament krize yenik düşünce iplik üretiminden çıktı

Voleybolla ismini duyuran Sönmez Filament krize yenik düşünce iplik üretiminden çıktı
Voleybolla ismini duyuran Sönmez Filament krize yenik düşünce iplik üretiminden çıktı

Celal Sönmez, ?Kapatma kararı almamızla birlikte çalışanlarımızın hepsinin ihbar ve kıdem tazminatlarını ödedik. Her hangi bir yere borcumuz yok? dedi.

Voleybol takımıyla ünlenen Sönmez Filament, krize dayanamadı. Sönmez Holding Başkanı Celal Sönmez, 'Sınırsız ithalat, maliyetlerimizi karşılayamamamız ve alacaklarımızı tahsil edememek gibi birçok nedenden dolayı sentetik iplik üretiminden çıktık' dedi. Şirket yapacak başka iş arıyor

BURSA - Türkiye’nin tekstildeki en önemli markalarından biri olan elyaf ve iplik firması Sönmez Filament krizden kurtulamadı. Daha önce iki kez üretime ara veren firma bu kez üretimi tamamen durdurma kararı aldı.
Sönmez Filament, konuyla ilgili olarak İMKB’ye bir açıklama gönderdi. Açıklamada ağustos ayı başından bu yana piyasa şartlarındaki olumsuzluklar nedeniyle üretime ara verdiklerini belirten şirket yetkilileri, dün itibarıyla piyasa koşullarında bir iyileşmenin tespit edilemediğini, aksine belirsizliğin daha da arttığını vurguladı. 

Şirket tasfiyesi yok
Sönmez Filament’in, anonim şirketin kapanması veya tasfiyesinin söz konusu olmadığını, yalnızca polyester iplik imalatı faaliyetlerinin durdurulduğu belirtildi. Sönmez Filament’ten İMKB’ye yapılan ek açıklamada, bundan sonra farklı ve daha kârlı olabilecek alanlarda faaliyetlerin düşünüldüğü, konu ile ilgili araştırmaların yapıldığı kaydedildi. Açıklamada, “Toplam çıkarılan işçi sayısı 205 kişidir. Mevcut makinelerin uygun alıcılar bulunması durumunda satılacağı belirtildi. Tesislerimiz ise uygun şartlarda kiralanabilecek” denildi.

Sönmez: Üzgünüm
Sönmez Holding Yönetim Kurulu Başkanı Celal Sönmez, “Piyasalarda yaşanan olumsuz gelişmeler, sınırsız ithalat, maliyetlerimizi karşılamamamız ve alacaklarımızı tahsil edememek gibi birçok nedenden dolayı Sönmez Filament’i kapattık. Üzgünüm” dedi. Sönmez, tekstil sektöründe yaşanan olumsuz gelişmeleri daha önce birçok kez dile getirdiklerini de söyledi.Celal Sönmez, daha önce birçok tedbir almalarına ve üretime iki kez ara vermelerine rağmen kapatma kararı almak zorunda kaldıklarını söyledi.
Sönmez Filament olarak artık üretim yapmayacaklarını kaydeden Celal Sönmez, geçtiğimiz yıllarda da bu sektörde faaliyet gösteren birçok büyük kuruluşun tekstil sektöründen uzaklaştığını hatırlattı. Sönmez, “Bu şirkette 10 yıl önce bin 400 çalışanımız vardı. Ancak maalesef piyasa koşullarında yaşanan olumsuz gelişmeler bize de yansıdı. Çalışan sayımız 229’a kadar düştü. Kapatma kararı almamız ile birlikte çalışanlarımızın hepsinin ihbar ve kıdem tazminatlarını ödedik. Herhangi bir yere borcumuz yok” dedi.
Tekstilde yaşanan olumsuzlukları herkesin bildiğini belirten Sönmez, “Sönmez Filament’in kapatılması beş yıl için öngördüğümüz plandı. Maalesef piyasalarda yaşanan olumsuz gelişmeler de kapatma kararı almamıza neden oldu. Üretimi devam ettirme imkânımız yoktu. Üzgünüm. Yeni sektörlere gireceğiz. Çimento, enerji, perakende gibi” diye konuştu. Sönmez Filament’in üretimi tamamen durdurduğunu açıklamasının ardından İMKB’de işlem gören hisseleri de ek açıklama istenmesi nedeniyle işleme kapatıldı. Sönmez Filament hisseleri yüzde 1.85 düşüşle 0.53 YTL’den işlem görüyordu. Ağustos başında 0.92 YTL olan hisseler, 26 Eylül 2007’de 2.46 YTL’ye kadar yükselerek tarihi zirvesine ulaşmıştı. Sönmez Filament’in yüzde 25.91’i halka açık ve bu faaliyet durdurma kararı da hissedarları birebir olarak etkileyecek.
Sönmez Filament’in yüzde 25.91 hissesi ise halka açık. Sönmez Filament’in satış gelirleri, bu yılın ilk yarısında, 2007’nin aynı dönemine göre yüzde 13.2 oranında azalarak 23.8 milyon YTL’ye indi. Şirketin zararı ise yüzde 118 oranında artarak 2 milyon 691 bin YTL’ye çıktı. Sönmez Filament’te 229 personel istihdam ediliyordu. Holding şirketleri arasında yer alan Sönmez Filament 1972 yılında kuruldu. Türkiye’nin ilk polyester chips, iplik ve elyaf üreten entegre kuruluşu olan şirketin kuruluş amaçlarının başında, yüksek kalitede her türlü polyester ipliği üretmek geliyordu. Ali Osman Sönmez tarafından kurulan grup, tekstil, turizm, otelcilik, medya, inşaat ve enerji alanlarından 19 şirketle faaliyet gösteriyor. (Radikal)

Bir kez şampiyon oldu
Sönmez Filament ismi sadece sektörle ilgilenenlerin değil sporseverlerin de yakından bildiği marka. Kuruluş Türk sporuna verdiği destekle de tanınıyor. Geçmiş yılarda özellikle futbol ve voleybol takımları olan Sönmez Filament, voleybolda bir kez lig şampiyonluğuna ulaşmıştı. Sönmez Filament futbolda da ikinci lige kadar yükselme başarısını göstermişti.