Volkan'a, TSK'dan onay

Dünyanın önde gelen silah devleri, Ankara'daki Uluslararası Savunma Fuarı'nda (IDEF-05) bir araya geldi. Aselsan, Alman Leopard tanklarının elektroniğini yenilerken...
Haber: TOLGA AKINER / Arşivi

ANKARA - Dünyanın önde gelen silah devleri, Ankara'daki Uluslararası Savunma Fuarı'nda (IDEF-05) bir araya geldi. Aselsan, Alman Leopard tanklarının elektroniğini yenilerken, Volkan adı verilen yeni sistem Türk Silahlı Kuvvetleri'nden (TSK) yeterlilik aldı. Aselsan yetkilileri, Milli Tank Projesi'nin elektronik bölümüne talip olduklarını söyledi. Bu yıl 7'ncisi düzenlenen fuarda; 52 ülkeden 298'i yabancı toplam 431 firma, yazılımdan, harp elektroniğine, tabancadan yeni jenerasyon savaş uçaklarına kadar çok sayıda ürünü sergileme imkânı buluyor.
'Milli tank'
Fuarda, her türlü iklim koşuluna dayanıklı, TSK'nın istekleri göz önünde bulundurularak hazırlanan diz üstü ve el bilgisayarlarının yanı sıra palm cihazlarını da sergileyen Aselsan'ın Alman Leopard A1 tanklarının elektronik üzerinde iki yıldır sürdürlüğü modernizasyon çalışmasını da tamamladı. Aselsan yetkililerinin verdiği bilgiye göre; Volkan adı verilen sistem; gece görüş sistemlerine sahip. Gece karanlığında ve hareket halinde bile görüş netliği sağlanarak isabetli atışlar yapabilen sistem, geçtiğimiz günlerde Şereflikoçhisar'daki atış alanında denendi. Yaklaşık 1500 mermi atan tank TSK'dan yeterlilik aldı. Aselsan yetkilileri, Aselsan'ın tank elektroniğini çözdüğünü belirtirken, "Hedefimiz Milli Tank Projesi. Milli Tank Projesi'nin elektronik bölümüne talibiz" dedi.