Volkswagen: ABD'de satışları durdurduk

Volkswagen: ABD'de satışları durdurduk
Volkswagen: ABD'de satışları durdurduk
Alman otomobil devi Volkswagen, ABD'de yürütülen soruşturma kapsamında dört silindirli otomobilleri ve Audi'nin dizel modellerinin ABD'de satışını durdurduğunu açıkladı.

RADİKAL- VW’nin sözcüsü AFP’ye yaptığı açıklamada, “O satışların durdurulduğu bilgisini onaylıyorum” dedi. Satışı askıya alınan modeller VW’nin ABD satışlarının yüzde 23’ünü oluşturuyor. Yılın ilk 8 ayında firma ABD’de 280 bin araç sattı.

4 silindirli 2.0 TDI motorların bir bilgisayar yazılımı ile emisyon testlerinin manipüle edilmesinden dolayı araçların belirtilen nitrojen oksid salımından 40 kat daha fazla salınım yaptıkları tespit edildi. Hürriyet'te yer alan habere göre eğer bu suçlama nedeniyle 18 milyar dolarlık bir ceza kesilirse VW Grubu’nun bu yükün altından kalkması çok zor olacak.

'GRUBU ÇOK ZORLAYACAK BİR CEZA'

Sektör yetkilileri, ‘Volkswagen Grubu’nu çok zorlayacak bir ceza’ yorumunda bulunuyor. Diğer taraftan bu yıl ABD’de yayınlanan televizyon reklamlarında, “ Amerika ’nın 1 numaralı dizel otomobil markası” diye anonslar yapan Volkswagen, ülkedeki en temiz dizel araçları sattığını iddia ediyordu. 2009 yılından bu yana VW ve Audi’nin Amerika’daki dizel satışları ise bu paralelde yüzde 15 artış göstermişti.

YÜZDE 19.2 DEĞER KAYBI YAŞADI

Frankfurt borsasında işlem gören Volkswagen'in hisseleri, ABD'deki egsoz emisyon testi manipülasyonu haberinden sonra gün içinde yüzde 19,2 değer kaybına uğradı.

bigPara.com