Volkswagen CEO'su video mesajla özür diledi

Volkswagen CEO'su video mesajla özür diledi
Volkswagen CEO'su video mesajla özür diledi
Alman otomotiv devi Volkswagen'in dizel araçlarındaki emisyon değerlerinin manipüle edildiği iddiasıyla yaşanan skandalın yankıları sürüyor. Şirketin CEO'su Martin Winterkorn, şirketin sayfasında yayımlanan video mesajında özür diledi.

RADİKAL- Volkswagen'in Üst Yöneticisi (CEO) Martin Winterkorn, ABD 'deki emisyon testlerinde manipülasyon iddiasına ilişkin özür diledi. Winterkorn, şirketin sayfasında yayımlanan video mesajında,  milyonlarca insanın Volkswagen markasına, otomobillerine ve teknolojisine güvendiğini belirterek, "Bu güveni boşa çıkardığımız için çok üzgünüm. Tüm müşterilerimizden, resmi dairelerden ve kamuoyundan hatalı davranışımızdan dolayı özür diliyorum" dedi.

Kendisinin de şimdi tüm sorulara yanıt bulamadığını ancak olayın arka planını aydınlatacaklarını vurgulayan Winterkorn, her şeyin hızlı, titiz ve saydam bir şekilde masaya yatırıldığını kaydetti.

Volkswagen'in başı belada!

"Olayın hızlı ve kapsamlı bir şekilde açıklığa kavuşturulması en yüksek önceliğimizdir" ifadesini kullanan Winterkorn, bunu çalışanlara, müşterilere ve kamuoyuna borçlu olduklarını söyledi.

Oluşan zararı telafi etmek için ellerinden geleni yapacakları sözünü veren Winterkorn, "Manipülasyon ve Volkswagen, bu bir daha olmaması lazım" dedi.

ARAŞTIRMA KOMİSYONU KURULDU

Öte yandan, Alman hükümeti de manipülasyon iddialarına ilişkin bir araştırma komisyonu kurulduğunu açıkladı.

Ulaştırma Bakanı Alexander Dobrindt, Bakanlık Müstaşarı Michael Odenwald başkanlığında uzman ekipten oluşan komisyonun bu hafta içinde şirketin merkezinin bulunduğu Wolfsburg kentine gideceğini söyledi.


Dobrindt, komisyonun söz konusu araçların Alman ve Avrupa 'daki düzenlemelere göre üretilip üretilmediğini ve bunun kontrol edilip edilmediğini inceleyeceğini, bu kapsamda komisyonun görüşmeler yaparak  belgeleri gözden geçireceğini kaydetti.

Alman otomobil üreticisi Volkswagen (VW), dünya genelinde 11 milyon dizel motorlu aracın emisyon testi manipülasyonundan etkilendiğini ve zararı karşılamak için yaklaşık 6,5 milyar avroluk bütçe ayırdıklarını açıklamıştı.

ABD Çevre Koruma Ajansı (EPA), 18 Eylül'de Volkswagen'in ABD'de sattığı bazı dizel motorlu araçların, yanıltıcı bir yazılımla emisyon testlerinin manipüle edilmesinden dolayı çevreyi standartlardan 40 kat daha fazla kirlettiğini açıklamıştı. Söz konusu manipülasyondan yaklaşık 482 bin dizel aracın etkilendiğini bildiren EPA, VW hakkında para cezası ve ihtiyati tedbir kararı verilebileceğini duyurmuştu.

(AA)

bigPara.com