Volkswagen Porsche'yi yuttu, başkan kovuldu

Volkswagen Porsche'yi yuttu, başkan kovuldu
Volkswagen Porsche'yi yuttu, başkan kovuldu

1993?ten beri Porsche?nin başında olan Wiedeking, kovulurken 50 milyon avro aldı.

Volkswagen (VW) Porsche'yi alacağını açıkladı. İlk iş olarak da Porsche'nin, kendisini satın almak için 10 milyar avro borçlanan başkanını kovdurdu

İSTANBUL - Alman otomobil devi Volkswagen, (VW) geçtiğimiz yıl kendisini satın almak için büyük bir operasyon yürüten lüks otomobil üreticisi Porsche’yi satın alacağını açıkladı. VW’yi satın almak için Porsche’yi 10 milyar avro borca sokan Yönetim Kurulu Başkanı Wendelin Wiedeking ise iki şirketin yönetim kurullarının 15 saat süren ortak  toplantısı sonunda 50 milyon avro tazminat ödenerek kapının önüne konuldu. Yönetim kurulu Volkswagen’i ele geçirme operasyonunda Wiedeking’in sağ kolu olan mali işler müdürü Holger Haerter’in de 12.5 milyon avro tazminatla görevine son verdi. Toplantı sonrası yapılan açıklamada VW hisselerinin yüzde 17’lik bölümünü de Katar Emirliği’nin satın alacağı belirtildi. Anlaşmaya göre VW, Porsche’yi iki aşamada tümüyle devralacak. Porsche’nin daha önce VW bünyesine entegre edilmesi ve bir VW markası olarak piyasaya sürülmesi düşünülmüş ancak daha sonra Porsche’nin bağımsız bir şirket olarak satın alınması gündeme gelmişti.
Birleşme sonucu ortaya çıkacak yeni VW bu yıl Toyota’ın ardından dünyanın ikinci büyük otomotiv şirketi unvanının sahibi olacak. Anlaşmanın detayları ve yeni ortaklık yapısı VW’nin 13 Ağustostaki Denetim Kurulu toplantaısında açıklanacak. Wendelin Wiedeking’in yerine üretimden sorumlu yönetim kurulu üyesi Michael Macht getirildi. Wendelin Wiedeking’e 50 milyon avro tazminatın yarısını  kamu yararına faaliyette bulunan bir vakfa bağışlayacak. 

İflasın eşiğinden döndürmüştü
Porsche’yi karlı bir şirket haline getiren ancak Volkswagen operasyonuyla sıkıntıya sokan Wiedeking işçilere yaptığı konuşmada “Ne olursa olsun geçmişe bakmamalıyız. Şimdi geleceğimiz konusunda yapıcı biçimde çalışmalıyız” dedi. Porsche’nin aile dışından yönetici politikası çerçevesinde Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı yürüten Wendelin Wiedeking ise başarısını 90’ların başında kanıtladı. O dönemde neredeyse iflasın eşiğinde olan şirketi kısa sürede dünyanın en çok kâr eden şirketlerinden biri haline getirdi. (afp,ft)

Porsche’yi küresel kriz engelledi
Porsche’yi de bünyesinde bulunduran holding şirketi Porsche SE, Wiedeking’in yönlendirmesiyle Volkswagen’i almak için düğmeye bastı. 2006 yılı sonuna kadar  Volkswagen hisselerinin yüzde 27’si satın alındı. Porsche 2009 başında, kendisinden 20 kat daha büyük Volkswagen’in  yüzde 51 hissesine sahip oldu.  Wiedeking, o dönem, “7.4 milyar  avro cirolu bir şirket olarak, 140-150 milyar avro cirolu bir şirket üzerinde söz sahibisiniz. Bu inanılmaz. Ama hep istediğimiz şeydi bu. Davut ve Golyat’ın hikâyesi gibi” demişti.
Ancak banka borcuyla yürütülen operasyonun başarısı için hisselerin yüzde 75’nin satın alınması gerekiyordu. Kriz nedeniyle bankalar finansman sağlamayınca hedeflenen olmadı. Porsche 10 milyar avro borçlu zordaki bir şirket, Wiedeking ise hedefteki adam haline geldi.