Volkswagen, yeni bölge direktörlerine 'Önce Türkiye'de staj yap' diyecek

Volkswagen, yeni bölge direktörlerine 'Önce Türkiye'de staj yap' diyecek
Volkswagen, yeni bölge direktörlerine 'Önce Türkiye'de staj yap' diyecek

Tamamen yenilenen Jetta çok daha sportif oldu. Yeni Jetta 2011 başında üç motor seçeneğiyle Türkiye de de satışa çıkacak.

Avrupa'nın en büyük otomotiv üreticisi Volkswagen AG, Türkiye'yi pazarlamada örnek ülke olarak gösterdi. Artık Volkswagen'in bölge yöneticisi adayları Doğuş Otomotiv'de staj yapacak. Çalışanlar iki aylık eğitimin ardından dev pazarları yönetip şirketin geleceğine yön verecek
Haber: İLKER PEHLİVAN / Arşivi

SAN FRANCISCO - Avrupa’nın en büyük otomotiv üreticisi Volkswagen AG, geleceğine yön verecek yöneticileri Türkiye’de yetiştirmeye karar verdi. Alman otomotiv devi Volkswagen, bölge direktörü adaylarına artık Doğuş Otomotiv’de staj yaptırıyor. İlk bölge direktörü adayı Doğuş Otomotiv-Volkswagen (VW) Binek Araç’ta iki aylık stajının ardından merkeze döndü. Aynı amaçla iki yönetici adayı daha Türkiye’ye gelirken eğitimler de devam ediyor.

Türkiye’siz plan olmaz
Doğuş Otomotiv-VW Binek Araç Genel Müdürü Vedat Uygun, Türkiye’nin Volkswagen’in en büyük bağımsız ithalatçılarından biri olduğunu söyledi. Yeni Jetta’nın dünya lansmanında konuştuğumuz Uygun, “Türkiye Volkswagen binek oto satışlarında dünya genelinde 18’inci sırada. Jetta modelinde ise Avrupa’da en fazla satış yapan ülkeyiz” dedi.
Doğuş Otomotiv, Volkswagen’in servis operasyonlarında da dünyada en büyük ilk beş ülke arasında bulunuyor. Uygun, VW AG’nin 2018 çalışma grubuna Türkiye’yi dahil ettiğini, şirketin geleceğe dönük operasyonlarında artık Türkiye’nin de görüş sahibi olduğunu vurguluyor.

Jetta satışında lider
Volkswagen’in ilk olarak 1979 yılında tanıttığı ve 31 yıl içinde 9.5 milyon adetlik satış başarısına ulaştığı Jetta’nın altıncı nesli Avrupa’da ilk kez Türkiye pazarında satışa sunulacak. Yeni Jetta 2011 yılı başında piyasada olacak. Türkiye’de pazara sunulduğu yıl olan 2005’ten bu yana 40 bin adetlik satışa ulaşan Jetta’nın Avrupa’daki en büyük pazarı da Türkiye.
Türkiye’de geçen yıl 6 bin adet Jetta satıldı. Vedat Uygun, yeni Jetta’nın 2011’de Türkiye’de en fazla satılan VW modeli olacağını, 2011 yılında Jetta’da 15 bin adetlik satışa ulaşacaklarını belirtiyor. Uygun, Jetta’nın yüzde 45’ini ise uzun dönem kiralama ve filoculara satmayı planlıyor.

11 yıllık rekor geliyor
Geçen yıl 26 bin 700 araç satan Doğuş Otomotiv-VW Binek Araç, bu yıl sonuna kadar 37 bin otomobil satarak yüzde 8.8 pazar payına ulaşmayı planlıyor. Bu yıl Polo GTI ve Yeni Touran’ı piyasaya sunacak olan Doğuş, 2011 yılı başında da yeni Passat ile iddiasını artıracak. Bugüne kadar Türkiye’de en fazla satışa 40 bin adetle 2000 yılında ulaşan VW, 2011’de 45 bin adedi geçerek 11 yıl sonra kendi rekorunu kırmayı hedefliyor. Markanın, 2011 pazar payı hedefi ise yüzde 10.7 ile ilk üçe girmek.
Jetta, dünyadaki en büyük pazarlarından biri olan ABD ’de 16 bin dolardan başlayan fiyatlarıyla satışa çıktı. Otomobilin Avrupa fiyatları ise sonbaharda Paris Otomobil Fuarı’nda açıklanacak. Mevcut Jetta, Türkiye’de halen 36 bin 500 liradan başlayan fiyatlarla satılıyor.
Uygun, Volkswagen’in elektrikli otomobillerin yakın zamanda yaygınlaşacağını düşünmediğini açıklıyor. Bunun yerine küçük, çevreci ama verimli motorlarla çevrecilik misyonunu yerine getireceklerini ifade ediyor. Vedat Uygun, Yeni Jetta’yla birlikte özel olarak pazara 1.2 litrelik TSI 105 beygir motorun da geleceğini söylüyor.

Hibrid avcısı Polo
TSI, TDI ve DSG şanzıman gibi çevre dostu teknolojileri otomotiv sektörüne kazandıran Volkswagen, Türkiye’de 2011 yılından itibaren doğa dostu BlueMotion modelleriyle ön plana çıkmaya hazırlanıyor. BlueMotion konsepti Volkswagen AG’nin çevre dostu stratejilerinin öncüsü niteliğinde. Volkswagen Türkiye, bu yıl BlueMotion özellikli Polo’yu satışa sunacak. 1.2 TDI motorlu Polo’nun karbondioksit salınımı 87 gram, tüketimi ise 3.3 litre olacak. Bu rakamla birçok ünlü hibrid aracı geçen Polo diğer modellerden yüzde 10 daha pahalı gelecek.
BlueMotion Polo, bu tasarrufun yüzde 4’ünü fren enerjisini araca geri kazandıran sistemden, yüzde 3’ünü start&stop, yüzde 1.5’ini aerodinami, yüzde 2’sini ise özel lastik tasarımından elde ediyor. VW Türkiye, 2011 yılında Bluemotion teknlojisine sahip 10 bin araç satmayı hedefliyor.

Türkiye reklam filmine de talip
Volkswagen AG, haziran ayında Avrupa ülkeleri için yaptığı toplantıda Türkiye’yi pazarlama ve satış çalışmalarında örnek ülke olarak gösterdi. Vedat Uygun, Almanya, İngiltere, Fransa, İtalya ve İspanya gibi toplam 10 ülkenin katıldığı bu toplantıda Türkiye’de elde edilen satış başarısının açıklandığını belirtiyor.
Uygun Türkiye’nin Jetta segmenti satışlarında Avrupa’nın örnek ülkesi olduğunu anlatarak şunları söylüyor: “Bu başarının bir sonucu olarak, Jetta’nın Avrupa lansmanı için özel bir pazarlama çalışması talep edilen dört ülkeden biri olarak davet edildik. Fransa, Belçika ve Polonya’nın da aralarında bulunduğu dört ülkenin çalışmaları arasında bizim çalışmamız beğenilirse, yeni Jetta’nın Avrupa için hazırlanacak tüm reklam çalışmaları Türkiye’de gerçekleştirilecek. Seçilirsek Yeni Jetta’nın Avrupa pazarlama stratejisini Türkiye belirleyecek.” 

Beş yılda 90 bin satacak
Volkswagen AG’nin ABD pazarından gelen taleplere göre şekillendirdiği Jetta tamamen yenilendi. Daha önce sakin hatlara sahip olan ancak kalitesiyle Türkiye’de de büyük beğeni gören Jetta artık çok daha sportif. Yeni Jetta’da güvenlik üst seviyeye çıkarılırken boyutlar da büyümüş. Uzunluğu 4644 mm, genişliği 1780 mm, yüksekliği 1453 mm, aks mesafesi ise 2651 metre olan Yeni Jetta aynı zamanda 510  litre ile sınıfının en büyük bagaj hacimlerinden birine sahip. Yeni Jetta, 2011’in başından itibaren 1.2 TSI 105 beygir benzinli, 1.4 TSI 122 beygir DSG otomatik ya da manuel ve 1.6 TDI 105 beygir dizel motorla gelecek. Artık 1.6 litrelik benzinli motorun yerini 1.2 litrelik motor alacak. Volkswagen Binek Araç, beş yıllık hayatı boyunca Yeni Jetta’dan 90 bin adet satmayı planlıyor.

VW Binek Araç Genel Müdürü Vedat Uygun, Yeni Jetta’nın 2015’e kadar her yıl 15 bin adet satacağını söylüyor.


    ETİKETLER:

    ABD

    ,

    Belçika