Volkswagen'de av mevsimi!

Volkswagen'de av mevsimi!
Volkswagen'de av mevsimi!
Egzoz gazı skandalıyla sarsılan Alman otomobil devi VW şirketinde suçlu yönetici avı başladı. Savcılık VW'nin yan kuruluşu Audi için de soruşturma başlattı. Almanya Çevre Yardım Kuruluşu Müdürü Jürgen Resch, skandaldan VW yönetimini sorumlu tutarken, Alman Ekonomi Bakanı Schauble, VW'yi açgözlülükle suçladı.

RADİKAL - Egzoz gazı değerlerini gerçek salınımdan düşük göstermek amacıyla dizel motorlu araçlara yasak bilgisayar programı yükleyen VW’de suçlu kim araştırması başladı. Şirket içinde yoğun bir soruşturma yürütülüyor. Motor geliştirme ve egzoz bölümündeki bir çok çalışanın ifadeleri alınıyor ve raporlar hazırlanıyor. Soruşturma sonucu, hileli bilgisayar programında parmağı bulunduğu şüphesiyle bir çok yönetici zorunlu izne gönderildi. Bunların başında Ar-Ge Bölümü Başkanı Heinz Jakob Neusser geliyor. Neusser, hileli bilgisayar yazılımının yasak olduğunu 2011 yılında yönetime ihbar eden şirket içindeki teknisyenin ifadesi üzerine zorunlu izne gönderildi. Teknisyenin, Neusser’i ihbarını ciddiye almamakla suçladığı bildirildi. Zorunlu izne gönderilen öteki yöneticiler ise ya hileli yazılıma katılmak ya da haberi olduğu halde müdahale etmemekle suçlanıyor. İzne gönderilen diğer yöneticiler ise motor geliştirme ve egzoz bölümünden.

AYDINLATMA SÜRECİ

Hürriyet gazetesinden Celal Özcan'ın haberine göre, VW’nin 5 kişilik Yönetim Kurulu skandalın suçlularını bulmak için yeni CEO’su Matthias Müeller başkanlığında dün toplandı. Toplantıya ilk ara rapor sunuldu. VW yönetimi sorumluları bulmak için,  “Yoğun bir aydınlatma süreci” başlattıklarını açıkladı. Hileli yazılım programına 2005 ve 2008 yıllarında VW’nin Wolfsburg’taki merkezinde motor geliştirme bölümünde karar verildiği sanılıyor. VW denetleme kurulu üyesi ve Aşağı Saksonya Eyaleti Ekonomi Bakanı Olaf Lies, hileli yazılımla suç işleyen sorumlu yöneticilerin yargı önünde hesap vermeleri gerektiğini söyledi.

BAŞKAN BİLİYORDU

Alman Çevre Yardım Kuruluşu (DUH) Müdürü Jürgen Resch, istifa eden VW yönetim kurulu eski başkanı Martin Winterkorn’un skandaldan önceden haberi olduğunu söyledi. Berlin’de görev yapan yabancı gazetecilerin toplantısında konuşan Jürgen Resch şöyle dedi: “Daha skandalın başındayız. Skandal şimdilik sadece VW’yi kapsıyor. Ama buna diğer otomobil şirketleri de girecek. Egzoz gazı değerleriyle oynandığını Winterkorn biliyordu. ABD bir yıl önce test sonuçlarını VW’ye yazarak, açıklama istedi. VW yönetimi ve Winterkorn bunu ciddiye almadı.”

Alman bakan: Artan açgözlülüğün sonucu

Volkswagen’de (VW) ortaya çıkan emisyon skandalı hakkında Almanya Ekonomi Bakanı Wolfgang Schauble’den açıklama geldi. Skandalın ardından ilk kez konuşan Schäuble, Volkswagen’in artık eski Volkswagen olamayacağını söyledi. VW’deki egzoz gazı skandalını “ Dünya pazarında giderek artan açgözlülüğün bir sonucu” olarak nitelendiren Alman Ekonomi Bakanı, finansal krizde olduğu gibi, küresel rekabette başarılı olmanın acımasız olmaktan geçtiğine inanıldığını gösterdiğini kaydetti. Schauble, “Bu aynı zamanda takdir edilme ve şöhret açlığı. Hayrete düşüyoruz ve her defasında nasıl sonuçlandığını görüyoruz“ ifadelerini kullandı. Skandalın sonucunun VW’ye ağır bir bedel ödeteceğine işaret eden Wolfgang Schäuble, “VW, kriz sonunda eski VW olmayacak” dedi.

Porsche’nin yeni patronu belli oldu

Matthias Müeller’in emisyon skandalı sonrası istifa eden Martin Winterkorn’un yerine Volkswagen’nın (VW) başına getirilmesi sonrası boşalan Porsche CEO’luğuna Oliver Blume getirildi. VW grubu bünyesinde bulunan Porsche’nin yönetim kurulunun bugünkü toplantısı sonrası, Porsche’nin üretim bölümünün başındaki Blume’nin 1 Ekim itibariyle görevine başlayacağı açıklandı. Yaklaşık 20 yıldır VW grubunun bünyesinde çalışan 47 yaşındaki Blume, Porsche’nin üretim bölümünün başına 2013 yılında geçmişti.

bigPara.com