Volkswagen'de skandal büyüyor

Almanya'nın önde gelen otomobil şirketi Volkswagen'de (VW) ortaya çıkan rüşvet ve seks skandalına iki politikacının da karıştığı öne sürüldü.

BERLİN - Almanya'nın önde gelen otomobil şirketi Volkswagen'de (VW) ortaya çıkan rüşvet ve seks skandalına iki politikacının da karıştığı öne sürüldü. Focus dergisi, şirket müdürü KlausJoachim Gebauer'in (61), Sosyal Demokrat Parti'den (SPD) iki politikacıyı rüşvet amacıyla hayat kadınlarıyla bir araya getirdiğini yazdı.
Derginin haberinde, adı açıklanmayan politikacılardan birinin İspanya'nın Barcelona kentinde hayat kadını bir arkadaşı olduğu, yol, otel, yemek ve hediye masraflarının bizzat şirket müdürü KlausJoachim Gebauer tarafından karşılandığı belirtildi.
Haberde, adı açıklanmayan diğer politikacının da, VW şirketinin işçi temsilcileriyle birlikte 2001 yılında Hannover kentindeki bir genelevde düzenlenen seks partisine davet edildiği ve Gebauer'in 30 bin marklık hesabı şirket masrafları arasında gösterdiği kaydedildi. Gebauer'in de bir Rus hayat kadınıyla ilişkisinin olduğu ileri sürülen haberde, Gebauer'e bir süre sonra bu hayat kadının bulunduğu geneleve girme yasağı getirildiği ifade edildi.
Sendikacılara rüşvet
Şirket içinde alınmış tartışmalı kararlarda kendisini desteklemesi için işyeri işçi temsilcilerine çeşitli rüşvetler vermek, bu temsilcileri lüks otellerde dönem dönem hayat kadınlarıyla bir araya getirmekle suçlanan şirketin yönetim kurulu üyesi Peter Hartz, bunun üzerine istifa etti.