Volkswagen'e niyet Krone'ye kısmet

Volkswagen grubu ile Türkiye'de yatırım yapma çalışmaları sürdüren Doğuş Otomotiv, bu şansı treyler üreticisi Krone ile yakaladı. Krone, Türkiye'de treyler üretimine başlayacak.

İSTANBUL - Volkswagen grubu ile Türkiye'de yatırım yapma çalışmaları sürdüren Doğuş Otomotiv, bu şansı treyler üreticisi Krone ile yakaladı. Krone, Türkiye'de treyler üretimine başlayacak. Doğuş Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Aclan Acar, dönemsel basın bilgilendirme toplantısında yeni projelerden ilkinin, Doğuş Otomotiv'e üretici kimliğini kazandıracak Krone yatırımı olduğunu belirtti.
Acar, 2003 yılından bu yana Avrupa'nın en büyük iki treyler üreticisinden biri olan Krone'nin, üretim için Türkiye'yi tercih ettiğini söyledi. Krone ile ilk etapta yılda 5 bin adet treyler üretimi yapılacak fabrika için 30 milyon avroluk yatırım yapılacağını kaydeden Aclan Acar, üretim için birinci fizibilite çalışmalarının tamamlandığını, 2007'de üretime geçmeyi planladıklarını söyledi.
Üretimlerinin ihracat ağırlıklı olacağını, Türkiye'de ise bin adetlik satış düşündüklerini belirten Acar, "İş ortağımız Volkswagen Grubu'dur. Krone de iş ortağımız. Krone ile daha erken başlama şansımız oldu. Volkwagen ile de bu yönde yatırım yapma arzumuz vardır. Arzu ve istekten öte bu konuda görüşme de vardır. Bu konuda fizibilite çalışması da hazırlanmıştır. Bu noktadan sonra yatırım kararı, bizim tek başımıza verebileceğimiz bir karar değildir. Üretim kararı ancak Volkswagen grubu tarafından verilebilir. Bizim arzumuz isteğimiz böyle bir yatırımı ülkemize kazandırmaktır. Ancak Volkswagen'in de dünya çapında politikaları var. Çok kısa bir dönemde olumlu bir sonuç alabileceğimiz kanaatinde değilim" diye konuştu. Sektörün yılın ilk yarısında yaşadığı gelişmelere değinen Doğuş Otomotiv Yönetim Kurulu Başkanı Acar, mayıs ve haziranda faizlerin yükselmesi, tüketici kredilerindeki daralma ve rekabetin sektörü olumsuz etkilediğini belirtti.
Yılın ilk altı ayında Doğuş Otomotiv olarak pazar payının ve satışların önemli miktarda artmasına rağmen kârların düştüğünü dile getiren Aclan Acar şunları söyledi: "2006 yılının ilk yarısında geçen yılın aynı dönemine göre binek araçlarda yüzde 15, hafif ticari araçlarda yüzde 40, ağır ticari araçlarda yüzde 19 satışlarımız artmış. Ancak kârlarımız azalmış. Geçen yılın ilk yarısında 972 milyon YTL'lik satış yaparken bu yılın ilk altı ayında satışlarımız 1 milyar 275 milyon YTL'ye çıkmış. Buna rağmen geçen yılın ilk altı ayında 39 milyon YTL kâr ederken bu yıl aynı dönemde kârımız 2 milyon YTL'ye düşmüş. Bu da kurların hareketinden ve kârdan fedakârlık yapılmasından kaynaklanan bir durum."
Bentley Türkiye'ye geliyor
Vokswagen'ın bünyesinde bulunan üst grubun aracı olarak bilinen Bentley'i de bu yıl Türkiye'ye getireceklerini ifade eden Acar, bu yıl bu araçtan bir tane geleceğini, 2007 hedefinin ise 22 olduğunu söyledi. Bentley'in fiyatının 125 bin avro ile 200 bin avro arasında değiştiği ifade edildi.
Doğuş Otomotiv'in Porsche satışlarında ise patlama olduğu ortaya çıktı. Geçen yılın ilk altı ayında 44 Porsche satılırken, bu yılın aynı döneminde sayı 124'e yükseldi.