Volkswagen'in 'Up'ı Farba ile stop diyecek

Volkswagen'in 'Up'ı Farba ile stop diyecek
Volkswagen'in 'Up'ı Farba ile stop diyecek
Türk otomotiv aydınlatma şirketi Farba, Volkswagen'ın en ucuz ve küçük otomobili 'Up' modelinin arka stop lambalarını üretecek.
Haber: MEHMET ALİ KANTARCI / Arşivi

Volkswagen Grubu’nun en ucuz ve küçük yeni modeli Up’ın arka stop lambalarını Türk otomobil aydınlatma şirketi Farba üretecek. Bursa’da faaliyet gösteren Farba, Latin Amerika ve Avrupa’nın önde gelen firmalarının arasından sıyrılarak yılda 285 bin ‘Up’ın arka stop lambalarını üretmek için el sıkıştı. 

Japon Toyota’yı geçip 2018’de üretim ve satışta dünya otomotiv lideri olmayı planlayan Volkswagen Grubu, bu hedefe ulaşmak için 71 milyar dolarlık yatırım yapacağını ilan etti. Bu kapsamda ABD ve Çin’de yeni fabrikalar kurulacak. 

Ucuz ve küçük Up modelinin seri üretime başlaması ile satışlara 500 bin adet katkı yapması bekleniyor. Avrupa’da Slovakya fabrikasında üretilecek Up, Latin Amerika pazarı için ise Brezilya’da imal edilecek. 50’den fazla ülkede pazarlanacak aracın üretimi için hazırlıklarını yapan grup, yan sanayicilerden aldığı teklifleri sonuçlandırmaya başladı. 

Fabrikayı görüp karar verdiler 
Yan sanayicilerden biri Bursa’daki Bayraktarlar Holding’e bağlı Farba oldu. Önce sadece 100 bin adetlik stop lambası için el sıkışan VW Grubu yöneticileri tesisi inceledikten sonra Seat ve Skoda için Brezilya’daki bir firmaya verdikleri siparişlerini Türkiye ’ye yönlendirdiler. Böylece Farba, Seat ve Skoda için üretilecek 185 bin küçük otomobilin stoplarını da üretmeye hak kazanarak 285 bin adede çıktı. 

Farba Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Bayraktar, toplam yatırımın 5 milyon euroyu aşacağını, kalıp maliyetinin VW Grubu’nca karşılanacağını söyledi. Yeni ürünün 2011 yılı başında bantlardan inmeye başlayacağını belirten Bayraktar, “İlk ürünler seri üretim öncesindeki Up modellerinde kullanılacak. Seri üretime ise 2011 ortasında geçilecek” bilgisini verdi. 

Farba halen Toyota, Ford, Mercedes, Renault, Karsan gibi markalara imalat yapıyor. Firmayı bir Fransız grup satın almak istemiş, ancak Bayraktarlar Holding teklifi kabul etmemişti.

bigPara.com