Volvo: Irak'a komisyon verdik

Petrol karşılığı gıda skandalına adı karışan ve Saddam Hüseyin rejimine yasadışı ödeme yaptığı iddia edilen dev şirketlerden Alman Siemens rüşvet suçlamalarını reddederken, İsveç'in Volvo grubu ödeme yaptığını kabul etti.

ANKARA - Petrol karşılığı gıda skandalına adı karışan ve Saddam Hüseyin rejimine yasadışı ödeme yaptığı iddia edilen dev şirketlerden Alman Siemens rüşvet suçlamalarını reddederken, İsveç'in Volvo grubu ödeme yaptığını kabul etti.
Eski ABD Merkez Bankası Başkanı Paul Volcker'ın başında bulunduğu komisyon tarafından hazırlanan ve BM Genel Sekreteri Kofi Annan'a sunulan rapora göre, 1.6 milyon dolar yasadışı ödeme yapmakla suçlanan Siemens'in sözcüsü, suçlamaları reddetti. Şirket içinde yapılan soruşturma sonucu raporda iddia edildiği gibi, Siemens Fransa, Siemens Türkiye ve Osram Middle East şirketlerinin Saddam rejimine hiçbir ödemede bulunmadıkları belirtildi.
'Ödemeyi yapmak şarttı'
İsveçli sanayi devi Volvo ise o dönem Irak'taki temsilcileri aracılığıyla 535 bin dolar komisyon ödediğini kabul ederken, bunun kesinlikle rüşvet olmadığını savundu. Volvo yetkilileri, o dönemde Irak'taki temsilcilerinin rejime komisyon ödemeden, bu ülkede iş yapmanın olanaksız olduğunu belirttiği için bu ödemeyi yapmak zorunda kaldıklarını söylediler. Bu arada, İsveç Başsavcısı Christer van der Kwast, suçlamaları incelediğini açıklayarak, bu konuda soruşturma başlatılıp başlatılmaması konusunda çalıştığını kaydetti.
AB de, raporda 66 ülkeden 2200 şirketin yolsuzluk suçlamalarına karışmasından üzüntü duyduğunu ve bundan ders alınması gerektiğini bildirdi. Avrupa Birliği sözcüsü Emma Udwin, Irak halkının yaşam seviyesini yükseltmeyi amaçlayan programın böylesine yanlışlığa doğru yol almasının üzücü olduğunu belirterek, "Uluslararası toplum bu olaydan ders almalı" dedi.