Volvo'nun gençlik operasyonu: C30

Volvo, bu yıl eylül ayında Paris Otomobil Fuarı'nda sergileyeceği yeni Volvo C30 modelinin ilk fotoğraflarını yayımladı. Markanın modern, güçlü ve...

İSTANBUL - Volvo, bu yıl eylül ayında Paris Otomobil Fuarı'nda sergileyeceği yeni Volvo C30 modelinin ilk fotoğraflarını yayımladı. Markanın modern, güçlü ve aynı zamanda en küçük aracı olan C30, Volvo'nun yeni tasarım anlayışını yansıtıyor. Araç sportif tasarımı, iki kapısı, dört kişisel koltuğu ve farklı cam arka kapı tasarımı ile dikkat çekiyor. Volvo'nun yeni yüzü C30, hareketli kent yaşamına sahip, genç ve dinamik müşteri grubunu hedefliyor. Yetkililer, söz konusu aracın üretimine 2006 yılı sonunda başlanacağını açıkladı.
Volvo Cars'ın Başkanı ve CEO'su Fredrik Arp, yeni C30'u 'cool' bir otomobil olarak tanımlıyor. Arp, yılda 65 bin adet Volvo C30 satmayı hedeflediklerini belirtirken, Volvo C30'u yüzde 75 gibi ağırlıklı bir oranda Avrupalı sürücülerin satın alacakları yönünde beklentileri olduğunu iletiyor. Arp, Volvo C30'un hedef kitlesini "Hareketli ve yoğun şehir yaşamını seçen genç bekârlar veya çiftler. Bu kişilerin önceliği, tasarımda heyecan ve sürüş özellikleridir. Bu otomobil, onların zevkine ve yaşam biçimine uygun şekilde tasarlanmıştır" dedi.
Konseptle uyumlu
Volvo'nun yılda 600 bin araç satış adedine ulaşmasında yeni C30'un önemli bir rol oynayacağını belirten Fredrik Arp, "daha genç müşterilerimizin mümkün olduğunca erken zamanda doğru karar vererek bir Volvo seçmeleri için ürün gamımızı devamlı genişletiyoruz" diye konuştu.
Volvo C30'un üretime hazır modelinin tasarımı, açılı ön farları, alçak ve geniş ön ızgarası ile dinamik ön cephe özelliğini korurken 2006 başında Detroit Motor Show'da sunulan Volvo C30 Tasarım Konsepti ile uyumlu olmasına özen gösterilmiş. C30'a hızlı bir görünüm kazandıran farklı jant yuvaları ve eğimli tavana ek olarak ekstrem bot şeklindeki yan camlar ile aracın yandan görünümü geliştirilmiş.
C30, 100 hp, dört silindir 1.6-litre benzinli motor ile 109 hp dört silindir, 1.6 litre dizelden sırasıyla 180 ve 220 hp güce sahip beş silindir, D5 ve T5 turbo motora kadar geniş motor seçeneği sunuyor. S40'tan 22 santimetre daha kısa olan Volvo C30, 425 santimetre ile Volvo modelleri arasında en küçük otomobil.