Vorkink AB'yi uyardı

Dünya Bankası Türkiye Direktörü Andrew Vorkink, Türkiye ekonomisinin AB'den 3-4 kat daha hızlı büyüdüğüne işaret ederken, "Çok dinamik bir özel sektörü ve reformist bir hükümetin bulunduğu Türkiye, AB'ye çok zengin bir kültürel çeşitlilik sağlar" dedi.

ANKARA - Dünya Bankası Türkiye Direktörü Andrew Vorkink, Türkiye ekonomisinin AB'den 3-4 kat daha hızlı büyüdüğüne işaret ederken, "Çok dinamik bir özel sektörü ve reformist bir hükümetin bulunduğu Türkiye, AB'ye çok zengin bir kültürel çeşitlilik sağlar" dedi.
Vorkink ayrıca Türkiye'nin AB'ye katılmasının, hem Türkiye hem de AB'nin yararına bir gelişme olduğunu vurguladı. Türkiye'nin tam üyeliği her iki taraf için kazanç. Vorkink, "AB'ye katılımın, hem Türkiye hem de AB açısından fayda getireceği bir ortamda Türkiye'nin, AB'ye katılım müzakerelerinin başlama tarihinin ertelenmesi üzüntü verici olur" diye konuştu. Vorkink, Türkiye'nin makroekonomik yapısının güçlü konumda olduğunu da sözlerine ekledi.
'Türkiye çok farklı bir ülke olacak'
Türkiye'nin AB'ye tam üye olacağı süreçte çok gelişmiş bir ülke haline geleceğinin altını çizen Vorkink, "Türkiye'nin AB'ye katılımı en zayıf katılım olarak düşünülmemeli, müzakereler en az 10 yıl sürecek ve yarının Türkiyesi bugünden farklı yerde olacak" diye konuştu.
Öte yandan, İstanbul Ticaret Odası Başkanı Murat Yalçıntaş ise, Türkiye'nin AB üyeliği ile ilgili soruları yanıtladı. Yalçıntaş, "Oyun sürerken kural değiştirilemez. Türkiye, hangi kurallarla yola çıkmışsa o kurallarla devam etmek istiyor" dedi. Murat Yalçıntaş şunları söyledi:
"Hukuki olarak müzakerelerin başlamaması için bir neden yok. Kamuoyunda, müzakerelere başlanmasıyla birlikte Türkiye'ye AB'den para yağacağı gibi düşünce hâkim. Türkiye'ye bu süreçte gelecek yardımlarda artış beklemek doğru değil. Bu tam üyelik sonrası gerçekleşir."