Vorkink: Açık ciddi sorun değil

Dünya Bankası Türkiye Direktörü Andrew N. Vorkink, BM Kalkınma Programı Başkanı Kemal Derviş'in, 'çeşitli araçlarla kura müdahale gerekli' değerlendirmesinin ardından...

ANKARA - Dünya Bankası Türkiye Direktörü Andrew N. Vorkink, BM Kalkınma Programı Başkanı Kemal Derviş'in, 'çeşitli araçlarla kura müdahale gerekli' değerlendirmesinin ardından, cari açık ve YTL'nin aşırı değer kazanmasını ciddi bir sorun olarak görmediğini açıkladı.
Türkiye'nin 2006-2007 yıllarında cari açıkla başa çıkabileceğini, bu nedenle alarm vermenin gerekli olmadığını söyleyen Vorkink, Merkez Bankası'nın (MB) para politikasını 'çok yapıcı' olarak değerlendirdi. Vorkink, döviz kuruna müdahalenin Türkiye ekonomisine faydalı olmayacağını kaydetti.
Vorkink, sözlerini şöyle sürdürdü: "Cari açıkların tabii ki izlenmesi gerektiğini, ancak 2006-2007 açısından bunların Türkiye'nin başa çıkabileceği riskler olduğunu düşünüyoruz. Bu yüzden de cari açıklarla ilgili alarm vermenin gerekli olmadığını düşünüyorum. Aynı zamanda Türkiye'nin cari açıkları finanse edebilme becerisi, özellikle yabancı doğrudan yatırımlarda üç kat artış olduğu da dikkate alınacak olursa, 2006-2007 yılında özelleştirmeden gelecek paraların da devam edeceğini düşünecek olursak, bütün bunların cari açık için tampon yarattığını söyleyebiliriz."
'MB'nin para politikasında bir değişikliğe ihtiyacı var mı?' sorusuna da Vorkink, "MB'nin döviz piyasasının hareketliliğini çok yumuşak bir şekilde değiştirecek politika izlediğini gördük ve kanımca MB'nin bu politikaları çok yapıcı" yanıtını verdi.