Vorkink: Yabancılar Türkiye için yatırım planı yapıyor

Yatırım Danışma Konseyi toplantısına katılan üst yöneticilerin hükümetin makroekonomik politikalar açısından doğru yolda olduğu yönünde mesaj verdiklerini belirten Dünya Bankası Türkiye Direktörü...

İSTANBUL - Yatırım Danışma Konseyi toplantısına katılan üst yöneticilerin hükümetin makroekonomik politikalar açısından doğru yolda olduğu yönünde mesaj verdiklerini belirten Dünya Bankası Türkiye Direktörü Andrew Vorkink, , "Göstergelerin doğru politikaların uygulandığını gösterdiğini ifade ettiler" dedi.
Vorkink, Yatırım Danışma Konseyi'nin üçüncü toplantısını değerlendirdi. Toplantıda 2 trilyon doların üzerinde sermayeyi yöneten üst yönetici bulunduğunu hatırlan Andrew Vorkink, şöyle konuştu: "Toplantıda iki önemli mesaj vardı. Bu önemli yatırımcı grubu, Türkiye'de gerçekleştirilen reform programına yönelik olumlu görüşlerini belirtti. Hayata geçirilen uygulamalardan tatmin olduklarını ilettiler. Geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen yabancı sermaye girişinin önceki yıla göre iki katına çıkacağı öngörülüyordu, oysa dört kat artış gerçekleşerek 9.5 milyar dolar oldu. Bu yıl için beklentiler 15-20 milyar dolar arasında."
'Yatırımcı reformlara bakıyor'
Vorkink, ikinci mesajın ise hem küresel piyasalarda hem de Türkiye'de oluşan dalgalanmalara uzun vadeli olarak bakmak gerektiği yönünde olduğunu dile getirdi. Konsey üyelerinin gelişmelere uzun vadeli bakıp, yatırımları buna göre planlamak gereğini ifade ettiklerini belirten Vorkink, sözlerine şöyle devam etti: "Bir başka deyişle, kısa vadeli gelişmelerin uzun vadeli yatırımlarını etkilemeyeceğini açıkladılar. Türkiye'deki faaliyetlerini artıracaklarına, genişleteceklerine vurgu yaptılar. Özellikle yüksek teknoloji ve bankacılık sektörü alanına yönelik olumlu beklentileri var.
Dünyanın birçok yerinde dikkatlerin üzerlerinde olduğu yönetici grubun önümüzdeki yıllarda Türkiye'de yatırım planları yaptıklarını açıklaması önemli bir mesaj. Bu küresel olarak çok önemli grup, Türkiye'yi birincil yatırım ülkesi olarak görmeye devam edeceğini açıklamış oldu."
AB Komisyonu'nun genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn'in 'Kıbrıs konusu nedeniyle Türkiye ile üyelik müzakerelerinin askıya alınabileceği' açıklamasına yönelik görüşünün sorulması üzerine Vorkink, şu değerlendirmeyi yaptı: "Bu konuyu toplantıda da görüştük. Yöneticiler, ekonomik kriterlerle ilgileniyor. Türkiye'nin AB sürecini sürdürmesini istiyorlar. Gerçekleştirilecek ekonomik reformlara odaklanıyorlar. Onlar için politik gerginliklerden ziyade ekonomik iklim önemli."