Votron: Ekonomiye göre hareket ettik

Doğan Grubu ile Dışbank'ı satın alma konusunda anlaşan Belçika-Hollanda sermayeli finans grubu Fortis'in icra kurulu başkanı Jean-Paul Votron, bu yatırımı yaparken Türk ekonomisinin dinamizmine bakarak hareket ettiklerini söyledi.

BRÜKSEL - Doğan Grubu ile Dışbank'ı satın alma konusunda anlaşan Belçika-Hollanda sermayeli finans grubu Fortis'in icra kurulu başkanı Jean-Paul Votron, bu yatırımı yaparken Türk ekonomisinin dinamizmine bakarak hareket ettiklerini söyledi.
'Siyasetçi değiliz'
Jean-Paul Votron'ın dün basına yaptığı açıklamada, "Biz siyasetçi değiliz' derken, grup olarak stratejilerinin 'genişlemiş bir Avrupa Birliği'ne odaklandığını, buna AB'ye girecek ülkelerin de dahil olduğunu' belirtti.
Belçika'nın Le Soir gazetesi ise, konuya ilişkin verdiği haberde, Türkiye'nin şu anda dünyadaki yatırımcılar arasında moda olduğunu ve Amerikan yatırım bankası Morgan Stanley'in Türk bankacılık sektörünü parlayan ülkeler arasında en iyi pazar olarak nitelendirdiğini yazdı.
Le Soir Gazetesi, Türkiye'nin '70 milyonluk genç nüfusu, hızlı ekonomik büyümesi, artık kontrol altında görünen enflasyonu, reformların başarısının ardından istikrar kazanan bankacılık sektörü ile dikkat çektiğini belirtti.
2006'da kâr edecekler
Gazetede satın alma işlemiyle ilgili şu yorum yapıldı; "Dışbank, büyük gelecek vaat eden bu pazara dalmak için mükemmel bir tramplen oluşturuyor"
Belçika'daki ekonomistlerin Fortis'in Türkiye yatırımını olumlu değerlendirdiklerinin de altını çizen gazete, grubun 985 milyon avroluk bu yatırımdan, gelecek yıldan itibaren kâr beklendiğini belirtti. Fortis Grubu'nun Mali İşlerden Sorumlu Başkan yardımcısı Gilbert Mittler ise bu önemli yatırımın ardından, yeni yatırımlar için kasalarında 4 milyar avro kaldığını belirtti.