Votron'un beş P'si var

Dışbank'ı satın almak üzere büyük ortaklarla anlaşan Fortis Grubu İcra Kurulu Başkanı Jean-Paul Votron, konuyla ilgili yarın yapılacak basın toplantısına katılmak üzere bugün İstanbul'a geliyor.

İSTANBUL - Dışbank'ı satın almak üzere büyük ortaklarla anlaşan Fortis Grubu İcra Kurulu Başkanı Jean-Paul Votron, konuyla ilgili yarın yapılacak basın toplantısına katılmak üzere bugün İstanbul'a geliyor. 2004'ün ekim ayında gruba katılan Votron, daha önce Amerikan finans devi Citigroup'un Avrupa, Ortadoğu ve Afrika'daki tüketici bankacılığı faaliyetlerinden sorumlu İcra Kurulu Başkanı idi.
Bir röportajda insanların kendisiyle çalışmasını kolaylaştırmayı sevdiğini kaydeden Votron 20 yıldan fazla süredir bunu yaptığını söylüyor. Bunu yaparken de beş önemli faktöre (Beş P) önem verdiğini söyleyen Votron bu konuda şunları anlatıyor:
1- People (İnsan): İnsan önce gelir. Bir iş, müşteri tatmin olduğu ve çalışan motive edildiği zaman iyi çalışır. Büyümenin reçetesi ikisini birleştirmek.
2- Passion (Hırs): İşinizi sevmeli ve hırslı olmalısınız. Hepimiz Fortis'in bir parçasıyız. Biz Fortis'in dünyaya gösterdiği yüzüyüz. Müşterilere iyi hizmet ve iyi sonuçlar alma hırsımız olmalı.
3- Professionalism (Profesyonellik): Mali hizmetler sektöründe tam anlamıyla profesyonel olmak gereklidir. İyi yönetişim ve uyum bunun en önemli faktörleridir. Yüksek etik standarda ve güvenilirliğe sahip olmalıyız. Herkes Fortis'in bir parçasından sorumludur.
4-Predictability (Tahmin edilebilirlik): Fortis Grubu'nda yaptığımız her şey tahmin edilebilir olmalıdır. Eğer bir sorun çıkarsa hemen gereken önlemleri almalıyız. Karşıma çıkan sürprizleri hoş değillerse hiç sevmem. Gerekli olumlu sonuçları alabilmek, neler olduğunu bilebilmek ve daha sonra neler olabileceğini anlayabilmek için tahmin edilebilirlik çok önemlidir.
5- Performance (Performans): Büyüme, tasarruf, risk yönetimi, oranlar performansın birer parçasıdır. Yaptığınız her işte en iyi olmaya çalışmalısınız. Sonuçta yaşam sizin performansınızdır.
Jean-Paul Votron mali sektör gibi insanların uzun saatler çalışmak, sık sık seyahet etmek ve sürekli motive olmak durumunda bulundukları bir işte fiziki bakımdan sağlam olmaları gerektiğine inanıyor. Bunun için de her sabah işe gelmeden koşuyor. Yürüyüş, kayak ve dağlarda gezinti de Votron'un hobileri arasında bulunuyor. Votron "Bu aktiviteler işinizle özel yaşantınız arasında bir denge kurmak açısından gereklidir. Ben hayatımı olabildiğince yalın yaşamaya çalışıyorum -çok çalışma, çok miktarda fiziksel aktivite ve mutlu bir aile" diyor. 55 yaşında ve evli olan Votron'un iki çocuğu bulunuyor.