VW liderliği bırakmıyor

VW liderliği bırakmıyor
VW liderliği bırakmıyor
2013'ü binek ve hafif ticari toplamında lider kapayan VW ilk 4 ayda yine liderliği kaptırmadı. Polo'yu yenileyen marka yıl içinde Jetta'yı da makyajlayacak.
Haber: MEHMET ALİ KANTARCI / Arşivi

Türkiye ’de 2013’ü otomobil ve hafif ticari toplam pazarının lideri , binekte ise Renault’nun ardından 2’nci sırada kapayan Volkswagen (VW) bu yılın ilk 4 ayında yükselişini sürdürüyor. İlk 4 ayda 22 bin 594 adet satışla otomobilde de liderliği 21 bin 183 oto satan Renault’dan devralan VW şimdi hem binek hem de toplamda birinci sıraya oturdu. Marka ayrıca 81 ilde 11 bin 564 tüketicinin katılımıyla gerçekleşen anketle Türkiye Müşteri Memnuniyeti Endeksi 2013 yılı 4. çeyrek sonuçlarına göre “Binek araç” kategorisinde lider oldu.

İlk 3’ü bırakmayız

Yeni Polo’nun İzmir’deki lansmanında konuşan Doğuş Otomotiv Binek Araç Genel Müdürü Vedat Uygun satış başarılarını ardında kaliteli ürün ve fiyat dengesi olduğunun altını çizerek, “Bizin öncelikli hedefimiz liderlik değil, müşteri memnuniyeti. Nitekim müşteri memnuniyeti amacıyla gerçekleştirilen çalışmaların mükâfatını TMME ödülü ile sağlamlaştırdık. Ekonometrik analiz modeliyle belirlenen memnuniyet endiksinde lider olduk. Satışlarda da hedefimiz ilk 3’ü bırakmamak” dedi. Avrupa pazarının toparlandığını, araç temininde 2013 kadar rahat olamayacaklarını da söyleyen Uygun Jetta’nın yıl içinde makyajlanacağını, yeni Passat’ın ise 2015’te devreye gireceğini ifade etti.
20 binden fazla Polo satacak
Yenilenen Polo’yu Türkiye’de 39.5 ile 61 bin TL arasında satışa sunduklarını kaydeden Uygun 2013’te bu araçtan yaklaşık 22 bin adet sattıklarını, 2014’te ise 20 binin üzerine çıkmayı planladıklarını vurguladı. İlk kez 1975’te pazara çıkan Polo’nun 40 yıldır tüm dünyada başarılı sonuçlar aldığına dikkat çeken Uygun “Yeni Polo’da tüm motorlar değişti. Araç şimdi bir üst segment standartlarına sahip oldu” dedi.

Yüzde 20 tasarruflu
Kaza oluşmadan önce devreye giren sistemler olarak bilinen “Aktif Güvenlik Sistemleri” ve yeni motorlar Polo’yu sınıfının üstüne taşıyor.Araçta Elektronik Stabilizasyon Programı (ESP) standart sunulurken ilk kez Golf VII’de sunulan İkincil Çarpma Freni ‘Multi-Collision Brake” sistemi de öne çıkıyor. Led farların opsiyonel hale geldiği Polo’da motorlar önceki nesle göre % 20’ye varan tasarrufu sunuyor. 75 ve 90 BG’lik 1.4 lt dizel motorlardan 90 Bg olan 230 Nm tork üretirken, 100km’de 3,4 lt. yakıt tüketiyor. 75 Bg’lik Polo sadece manuel şanzımanla (3.1 lt) , 90 Bg’lik araç ise manuelin yanında 7-ileri DSG ile sunuluyor.

DOSYALARI HALKA AÇTI
Doğuş Otomotiv devreye aldığı ‘Volkswagenim’ dijital platformu ile binek VW sahiplerine araçlarının faturasından, değişenlerine, servis aşamalarından gümrüğe gelmesine kadar her türlü bilgiye ulaşmasını sağlayacak. Kişiye özel bir sayfa olma özelliği taşıyan “Volkswagenim’’e şimdiye kadar 40 bin kişi üye oldu. Yıl sonuna kadar 180 bin üyeye ulaşması beklenen platformda araç için özel aksesuarlar da sipariş verilebilecek. Öte yandan VW markası facebook’ta 3 milyonun üzerinde takipçiyle, Türkiye’nin en fazla takipçi sayısına sahip otomobil markası konumunda.

bigPara.com