VW'den Porsche için, 4.71 milyar dolar

VW'den Porsche için, 4.71 milyar dolar
VW'den Porsche için, 4.71 milyar dolar

VW?nin Toyota?ya en yakın rakip olacağı belirtiliyor. FOTOĞRAF: AP

Volkswagen, Porsche'den ilk etapta alacağı yüzde 42 hisse karşılığında 4.71 milyar dolar ödeyecek

WOLFSBURG/STUTTGART - Almanya’nın dev otomotiv şirketi Volkswagen (VW), borç sorunlarıyla boğuşan Porsche SE’nin yüzde 42 hissesini alma kararı vererek, birleşme yönünde önemli bir adım attı. VW ve Porsche’nin yönetim kurulu toplantılarının ardından birlikte yaptıkları açıklamaya göre, VW, Porsche AG biriminden ilk etapta alacağı hisse karşılığında 4.71 milyar dolar ödeyecek. Bu şekilde, 2011 yılı sonuna kadar ‘entegre’ bir otomotiv grubunun oluşması için yol hazırlanacak.
Ortaklıkla meydana gelecek kuruluşun başına geçmesi beklenen VW Yönetim Kurulu Başkanı Martin Winterkorn, anlaşmanın iki şirket için de ‘yeni bir çağ’ın başlangıcı olduğunu belirterek, “Porsche, şirketimizin portföyüne büyük bir katkıdır” dedi. Ortaklıkla meydana gelecek kuruluş, Porsche’yi de Audi, Bentley, Bugatti, Skoda, Seat ve Lamborghini’nin yanına ekleyerek 10  markaya sahip olacak. VW’nin açıklamasına göre şirket, alımı finanse etmek için 2010’un ilk yarısında imtiyazlı hisse satışıyla sermaye artırımına gidecek.
Otomotiv sektörü uzmanları, birleşmenin olumlu sonuçlar vereceğini belirtiyor. VW ve Porche’nin, dünyanın en büyük otomotiv üreticisi Toyota’yı zaman içinde kârlılık ve satışlar açısından geçebileceği belirtiliyor. Birleşme sonucu ortaya çıkacak yeni VW’in ayrıca, bu yıl Toyota’ın ardından araç üretimi açısından dünyanın ikinci büyük otomotiv şirketi unvanının sahibi olacağı da ifade ediliyor. (Reuters, bloomberg)