Wal-Mart, 1 milyar dolarlık mal alacak

Dünyanın en büyük perakende zinciri Wal-Mart, Türkiye'den yüklü alımlara başlıyor. İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri'nden (İMMİB) yapılan açıklamada, İMMİB ile Dış Ticaret Müsteşarlığı'nın organizasyonuyla İstanbul'a gelen...

İSTANBUL - Dünyanın en büyük perakende zinciri Wal-Mart, Türkiye'den yüklü alımlara başlıyor. İstanbul Maden ve Metaller İhracatçı Birlikleri'nden (İMMİB) yapılan açıklamada, İMMİB ile Dış Ticaret Müsteşarlığı'nın organizasyonuyla İstanbul'a gelen Wal- Mart'ın üst düzey satın alma yetkililerinin, Türk şirketlerine satın alma kriterlerini açıkladıkları ve inceledikleri ürünlerin yüzde 75'i için satın alma prosedürü başlattığı bildirildi.
Radikal'in sorularını yanıtlayan İMMİB Genel Sekreteri Mutlu Öktem, Wal-Mart'ın 2005 sonuna kadar yapacağı alımlarının yaklaşık 250 milyon dolar civarında olmasını beklediklerini ifade ederek, "2006'da Türkiye'den 1 milyar dolar civarında mal almasını bekliyoruz. Özellikle takı, plazma TV gibi alanlarda yoğun alım olacağını düşünüyorum. Firma, ucuz ürünlerden daha çok, iyi tasarlanmış kaliteli mal alma eğiliminde" dedi.
16 şirketle görüştü
Mücevher, seramik, cam, metal ve porselen mutfak eşyaları, elektrikli ev aletleri gibi alanlarda faaliyet gösteren 16 Türk şirketiyle görüşen ve sattıkları ürünleri bundan sonra 'good, better, best- (güzel, iyi,en iyi)' şeklinde gruplandıran Wal-Mart yetkililerinin, Türk ürünlerinin ucuz Çin mallarının üstünde 'better, best' kategorisinde yer alacağını belirttikleri kaydedildi.
Wal-Mart yetkililerinin, ilerde farklı ürün kategorilerinde de benzer çalışmalar yapabilecekleri, alım prosedürü işlemlerinin İstanbul Ofisi tarafından yürütüleceği bildirildi. Heyet Türkiye'de Arda Cam Sanayi, Monna Glass/Ozcam Sanayi, Art Craft, Solmaz Mercan Mutfak, Kütahya Porselen, Porser Porselen ve Seramik, Güzeliş Porselen, Güral Porselen, Porland Porselen, Sanat Toprak Ürünleri, Golden Line/Boğaziçi Hediyelik Eşya, Atasay Kuyumculuk, Akyüz Plastik, Öztiryakiler Madeni Eşya Sanayi ve Kumtel Dayanıklı Tüketim Malları adlı şirket yetkilileriyle görüştü.
256 milyar dolar ciro
1962'de kurulan ve bugün dünyanın en büyük perakende zinciri haline gelen ABD'li Wal-Mart'ın, faaliyet gösterdiği 9 ülkedeki toplam 5 bin mağazasında sadece 2003 yılında 256 milyar dolarlık satış yaptığı bildiriliyor. En hızlı büyüyen şirketler arasında yer alan ve yalnızca ABD'de 1.2 milyon kişiye istihdam sağladığı ifade edilen Wal-Mart, Fortune dergisinin her yıl geleneksel olarak yaptığı 'en büyük 500 şirket' listesinde yıllardır birinciliği kimseye kaptırmıyor. Dünyanın en büyük perakende zinciri olan ABD'li Wal Mart, 2004 yılında en yüksek miktarda ithalatı 18 milyar dolarla Çin'den yaptı.
Çinliler, 'Eğer Wal-Mart bir ülke olsaydı, Rusya'yı da geçer, bu ithalatlü Çin'in 8'inci büyük ticari ortağı olurdu' diyor. ABD'nin Çin ile 150 milyar dolarlık ticaret açığının, önemli ölçüde Wal-Mart'tan kaynaklandığı belirtiliyor.