Wal-Mart Türkiye'de yatırım turuna çıkacak

Beş kıtada 5 bin 700 marketiyle faaliyet gösteren ve uzun yıllardan beri Türkiye'de yatırım yapması beklenen perakende devi Wal-Mart'ın Yönetim Kurulu Başkanı H. Lee Scott, iki gün boyunca Türkiye'deki mağazaları gezeceğini açıkladı.

İSTANBUL - Beş kıtada 5 bin 700 marketiyle faaliyet gösteren ve uzun yıllardan beri Türkiye'de yatırım yapması beklenen perakende devi Wal-Mart'ın Yönetim Kurulu Başkanı H. Lee Scott, iki gün boyunca Türkiye'deki mağazaları gezeceğini açıkladı.
Türkiye'de Carrefour gibi çok başarılı olduğuna inandığı kuruluşlar bulunduğunu belirten Lee Scott, Migros ile ilişkileri konusunda, "Ben buna ilişki demem, dostluk derim. Bir başka arkadaşım, dostum da var. Dün (önceki) akşam tanıştım, onlarla görüşmekten hoşlanıyorum" dedi.
Uluslararası Alışveriş Merkezleri Zirvesi'nin son gününde 'İyi İşler' konulu bir sunum yapan Scott, dünyanın ilk alışveriş merkezi olarak kabul edilen Kapalıçarşı'nın bulunduğu Türkiye'de böyle bir toplantının yapılmasının son derece önemli olduğunu söyledi. Scott, Türkiye ile ilgili planlarının ne olduğu yönündeki soru üzerine şu cevabı verdi:
"Planım şöyle, bugün (dün) gideceğim bazı mağazaları gezeceğim. Yarın (bugün) da biraz mağazaları gezeceğim. Sonra da Paris'e gideceğim. Türkiye ile ilgili planlarımız şimdilik bu kadar."
Dünyanın en güçlü yöneticilerinden biri kabul edilen ve programı sır gibi saklanan Scott'un, Türkiye'de dünyanın ilk alışveriş merkezi olarak bilinen Kapalıçarşı'yı gezeceği daha sonra Migros, Carrefour Kozyatağı ve Metro Cash&Carry mağazalarında da incelemeler yapacağı belirtildi.
Koç'a saygı duyuyor
"Koç Grubu'ndan Migros ile ilişkilerinizi geliştirecek misiniz? Türkiye'de birlikte çalışmak istediğiniz başka grup var mı?" sorusu üzerine de Scott şöyle konuştu: "Ben buna ilişki demem, dostluk derim. Bir başka arkadaşım, dostum da var. Dün akşam tanıştım. Onlarla görüşmekten hoşlanıyorum. Bunlar ilişki kurmanın bir yöntemi. Uzun süre çeşitli işlemler yapıyorduk. İşinizi güncel tutarsınız ve vakti geldiğinde,
olaylar olgunlaştığında işbirliğine girersiniz. Biz de bunu yapıyoruz. Öğrendiğimiz şeyden biri bu. 5-10 yıl sonra iş yapacağınız bir insanla, onlarla tanışmanız gerekir. Karşılıklı saygılı olmanız gerekebilecek. Dolayısıyla bu gruba çok saygı duyuyorum. Yaptıklarına saygı duyuyorum ve onlarla dostluğumuzu sürdürmek istiyorum."
1962 yılında Arkansas'ta küçük bir kasabada tek bir mağazayla yola çıkan Wal-Mart'ın geçen yıl 285 milyar dolar ciro yaptığını, dünya genelinde 1.6 milyon çalışanları olduğunu belirten Scott, büyüme planı konusunda "Olmadığımız her yerde olmak istiyoruz. Nerede Wal-Mart için fırsat varsa oraya gideceğiz. Hatta çalışanlarımız Mars'ta bile bize yer bakıyor" açıklamasını yaptı.
Bugün ABD'nin dışında Almanya'dan Çin'e, Kore'den Kanada'ya kadar birçok ülkede faaliyet gösterdiklerini ifade eden Scott, "Gelirimizin yüzde 20'sini uluslararası piyasadan yapıyoruz. Bugün Çin'de 45 mağazamız var. Japonya'da ve Almanya'da da varız. Bunlar zor pazarlar. Almanya'da cuma akşamları bekârlar için geceler yapıyoruz. Bekarlar tanışıp birlikte alışveriş yapıyor. Şu ana kadar evlenen olmadı ama bu çalışmamız Kore gibi ülkelerde de büyük ilgi gördü" diye konuştu.
'Tek rakibimiz bile yok'
Wal-Mart'ın kaliteli fakat düşük fiyatlı ürün satan zincir olduğunu dile getiren Scott, kendilerinden alışveriş eden bir ailenin yılda 1250 dolar tasarruf sağladığını anlattı. Dünyada tek bir rakiplerinin olmadığını, ancak Tesco'dan Carrefour'a kadar birçok rakiplerinin bulunduğunu belirten Scott, Rusya pazarı konusunda incelemeler yaptıklarını fakat şu anda yatırım için uygun zaman olmadığını açıkladı. 26 tane uçaklarının olduğunu söyleyen Lee Scott bu sayede pek çok mağazayı gezebildiğini belirtti.
"Açık kapı politikası uyguluyoruz. Eğer bir konuda memnun değilseniz, prosedür olmadan sorunu çözmek için şirketten bir kişiyle temasa geçebilirsiniz" diyen Scott, 5 yıllık planlarına değinirken, görüşmeleri organik (yeni mağaza açarak) büyümeye göre yaptıklarını anlattı.