Wal-Mart'ın çocuk işçi sıkıntısı

Dünyanın en büyük perakende zinciri Wal-Mart, çalışma yasasını ihlal ettiği iddiasıyla hakkında açılan davada uzlaşmayı seçti. ABD Çalışma Bakanlığı, WalMart'ın Arkansas, Connecticut ve...

WASHINGTON - Dünyanın en büyük perakende zinciri Wal-Mart, çalışma yasasını ihlal ettiği iddiasıyla hakkında açılan davada uzlaşmayı seçti. ABD Çalışma Bakanlığı, WalMart'ın Arkansas, Connecticut ve New Hampshire eyaletlerindeki marketlerinde meydana gelen 24 ihlal ile ilgili açılan davanın kapatılması karşılığında süpermarket zincirinin 135 bin 540 dolar ödemeyi kabul ettiğini açıkladı.
Söz konusu dava, ABD'nin perakende devi Wal-Mart'ın mağazalarında çalışan çocuk işçilere, zincir testere ve forklift gibi tehlikeli aletlerin kullandırılması üzerine açılmıştı. WalMart, davayla ilgili daha önce çalışma yasalarını ihlal etmediğini ileri sürse de, sonunda ceza ödemeyi kabul etmek zorunda kaldı. Wal-Mart'ın ayrıca mağaza yöneticilerini çocuk işçilerin çalıştırılması hakkında eğitmek konusunda mahkemeye taahhütte bulunduğu kaydediliyor.